Alexander Karšay

  • #všetky
  • #sociálny dialóg
Alexander Karšay hlavný ekonóm RÚZ

Analytický komentár ku stavu verejných financií

#sociálny dialóg
Z mnohých strán počuť informácie o zlom či katastrofickom stave verejných financií. Zamestnávatelia združení v RÚZ pre vás pripravili analytický komentár, ktorý poskytuje nezaujatý pohľad na to, v akom stave sa dnes slovenské verejné financie nachádzajú. Súčasťou dokumentu sú aj návrhy konkrétnych opatrení a potrebných zmien z dielne podnikateľského sektora, ktoré by mohli pomôcť k ozdraveniu verejných financií.

Aká je výkonnosť našej ekonomiky a prečo je dôležitá

Slovensko má nízku produktivitu práce, teda naša ekonomika nie je dostatočne výkonná a nefunguje dobre. Okolité krajiny sú pred nami z hľadiska toho, koľko vieme vyprodukovať na jednu osobu. Preto máme nízke zárobky a kvalita života u nás je nižšia ako inde. Ak chceme, aby sa nám darilo lepšie, musíme jednoznačne podporiť produktívny sektor a uľahčovať mu život. Na Slovensku je tendencia dlhodobo presne opačná a podnikateľom a firmám sa snažíme život sťažiť, pretože „oni to znesú“ a „ľuďom nesmieme ublížiť“, pričom o produktivitu ekonomiky sa politici a verejnosť dostatočne nezaujímajú. Postup v priemerných zárobkoch a kvalite života však dosiahneme hlavne postupným zlepšovaním fungovania ekonomiky.

Priestor na škrty v personálnych výdavkoch verejného sektora

Od roku 2009 zamestnanosť vo verejnej správe neprestajne rastie, a to bez reálnej potreby vyšších výkonov. Počet zamestnancov nikto systematicky neriadi a neuvažuje nad ním. Počty zamestnancov napojených na verejný rozpočet potichu narástli za 15 rokov až o viac ako 100 tisíc, resp. takmer o tretinu. Práve odstránenie prebytočnej zamestnanosti by výrazne pomohlo s ozdravovaním verejných financií. Za realizovateľné považujeme zníženie zamestnanosti o 100 tisíc osôb, čo by verejný rozpočet trvale odbremenilo o 3 miliardy (z celkového potrebného balíka 7 miliárd). Zbytočne obsadené miesta vo verejnom sektore škodia všetkým: výkonu ekonomiky a firiem, verejnému rozpočtu, občanom, aj samotným zamestnaným na neproduktívnej pozícii. Vďaka masívnym odchodom do dôchodku môže redukcia pracovných miest vo verejnom sektore prebehnúť aj bez prepúšťania, pričom ju treba manažérsky riadiť.