Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) sa stretli s podpredsedom vlády SR, Petrom Kmecom. Na spoločnom stretnutí diskutovali o viacerých aktuálnych témach, vrátane odpočtu a revízie Plánu obnovy a odolnosti SR či o vplyve vládou prijímanej legislatívy na ekonomiku, podniky a jednotlivé fondy.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Ústrednou témou diskusií bola práve revízia a odpočet čerpania Plánu obnovy a odolnosti SR. Práve v tomto období by totiž Slovensko malo Európskej komisii (EK) preložiť už piatu žiadosť o platbu. Zamestnávateľov preto zaujímalo, v akom stave táto agenda je. „Zamestnávateľom dlhodobo chýbajú kvalifikovaní pracovníci prakticky pre všetky sektory a veľmi by uvítali, keby sa do Plánu obnovy vrátilo opatrenie, ktoré by podporilo vznik a činnosť jednotiek pre lákanie zahraničného talentu pre štúdium a prácu na Slovensku. Tieto jednotky by vznikli v krajinách s dostatkom pracovnej sily a mladých ľudí ako napríklad Uzbekistan, Azerbajdžan alebo Filipíny,“ vysvetľuje 1. viceprezident RÚZ, Mário Lelovský. „V rámci plánu obnovy sme sa sústredili najmä na lákanie a udržanie talentov doma na Slovensku. Vďaka reformám a investíciám v komponente Lákanie a udržanie talentov sa zjednoduší prístup vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín na slovenský pracovný trh. Uvedomujeme si, že práve študenti a výskumníci predstavujú najväčší potenciál pre našu ekonomiku do budúcnosti. Na reformy a podporné nástroje máme vyčlenených vyše 100 miliónov eur,“ reaguje podpredseda vlády SR, Peter Kmec.
Nemenej dôležitou témou bola aj diskusia o dopade prijímanej legislatívy, s dôrazom na budúcoročnú konsolidáciu verejných financií či zavedenia transakčnej dane a jej dopad na slovenské podniky a domácnosti. Podpredseda vlády SR, Peter Kmec, zamestnávateľov v tomto smere ubezpečil, že „Plán obnovy a odolnosti Slovenskej republiky poskytuje východisko a rámec pre implementáciu reforiem, ktoré majú za cieľ nielen stabilizovať verejné financie, ale aj podporiť dlhodobý ekonomický rast“.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Zamestnávatelia podpredsedu vlády taktiež upozornili na dlhodobý problém Slovenska, ktorým je nedostatočné čerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie (EÚ), ako aj príliš dlhé povoľovacie procesy zo strany štátu, ktoré brzdia, ba v niektorých prípadoch až znemožňujú, realizáciu krajine prospešných projektov a aktivít, ktoré by mohli byť financované práve z týchto zdrojov. „Slovensko dlhodobo patrí ku krajinám s najdlhšími povoľovacími procesmi, pričom tie neraz v praxi trvajú niekoľko mesiacov. Aj aktuálne evidujeme vypísaných viacero výziev na realizáciu projektov v oblasti inovácií a dekarbonizácie, ktorých ukončenie je plánované o necelých 8 mesiacov. Napriek tomuto krátkemu obdobiu zatiaľ neevidujeme spätnú väzbu o progrese výzvy a ani informácie či a kedy budú podané projekty vôbec vyhodnotené, nieto ešte realizované. Takéto prieťahy sú veľkým problémom, ktorý môže dokonca znemožniť čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy,“ vysvetľuje prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga. „Zároveň, berúc do úvahy spomalenie čerpania prostriedkov vo viacerých členských štátoch EÚ a snahu o predĺženie možnosti čerpať Plán obnovy, by sme privítali zapojenie slovenskej vlády do tejto iniciatívy. Predĺženie čerpania by zabezpečilo dôsledné a efektívne naplnenie nielen národných Plánov obnovy, ale aj konkrétnych priorít v oblasti dekarbonizácie, digitalizácie či klímy,“ dopĺňa Kiraľvarga. „Sme si vedomí viacerých výziev, ktorým čelíme v implementácii plánu obnovy. Preto neustále rokujeme s Európskou komisiou a vysvetľujeme naše postoje a potrebné zmeny. Tie musíme spraviť, aby sme dokázali stihnúť všetky dôležité projekty.,“ uzatvára podpredseda vlády SR, Peter Kmec.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta