Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
(V Bratislave, 26. 3. 2024)
Ku kľúčovým témam utorkového stretnutia zamestnávateľov združených v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) s ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Richardom Rašim, patrili aktuálne témy súvisiace s digitálnou a zelenou transformáciou vrátane možností efektívnejšieho čerpania zdrojov Európskej únie (EÚ) v nadchádzajúcom období, systémovej podpory inovácií v slovenskom priemysle či konkrétnych nástrojoch zameraných na posilňovanie konkurencieschopnosti domácich podnikov.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Zamestnávatelia združení v RÚZ spoločne s ministrom investícií diskutovali o možnostiach efektívnej spolupráce v kontexte prebiehajúcej digitálnej a zelenej transformácie, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňuje slovenské podniky a ich zamestnancov. Na to, aby Slovensko dokázalo udržať krok so zvyškom sveta je kľúčové posilňovať konkurencieschopnosť domácich podnikov. Bez zásadných investícií do modernizácie priemyslu a jednotlivých výrobných procesov či zapájania inovatívnych technológií to však nepôjde. Aj z tohto dôvodu je spolupráca podnikov so štátom kľúčová. „Slovensko patrí, z hľadiska digitalizácie a automatizácie, k najohrozenejším krajinám v rámci OECD. Dlhodobo nízka produktivita práce, slabý rozvoj digitalizácie služieb štátu či stagnácia mnohých domácich podnikov v porovnaní so zahraničnými konkurentmi potvrdzuje, že naša krajina dobrovoľne stráca konkurencieschopnosť,“ vysvetľuje prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga. Potrebné zmeny si však žiadajú masívne investície do podnikov, a teda aj masívne finančné zdroje – aj z tohto dôvodu zamestnávatelia s ministrom diskutovali o efektívnejšom čerpaní prostriedkov z fondov EÚ v nadchádzajúcom období. Napríklad v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027 je alokovaný takmer dvojmiliardový balík prostriedkov práve na budovanie konkurencieschopnejšieho a inteligentnejšieho Slovenska. „Ide o podporu investícií v oblasti vedy a výskumu, digitalizácie podnikov, rozvoja digitálnych zručností či prepájania digitálneho ekosystém ako takého,“ spresňuje Kiraľvarga. Zamestnávatelia však v tejto súvislosti dlhodobo upozorňujú, že Slovensku sa nedarí čerpať tieto zdroje efektívne a včas, a ani ich využívať v maximálnej možnej miere. „Aj preto od môjho nástupu do funkcie je pre nás jednou z priorít zjednodušenie a zrýchlenie čerpania európskych peňazí. Je to nielen odstraňovanie byrokracie, ale aj zjednodušenie a hlavne zrýchlenie verejného obstarávania, ktoré je momentálne v pripomienkovom konaní,“ reaguje minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Aj z tohto dôvodu zamestnávateľský sektor zaujímali konkrétne opatrenia vlády na najbližší rok, ktorými chce zabezpečiť zjednodušenie jednotlivých administratívnych procesov, a teda aj zrýchlenie čerpania prostriedkov z fondov EÚ. „Požiadavka Európskej komisie je, že reálne čerpanie konkrétnych alokácií sa musí začať najneskôr v polovici budúceho roka – pokiaľ ju členské krajiny nesplnia, môžu prísť až o polovicu týchto zdrojov, čo by mohlo znamenať zásadnú stratu pre konkurencieschopnosť slovenských podnikov a regiónov,“ konštatuje 1. viceprezident RÚZ, Mário Lelovský. Zamestnávatelia v tejto súvislosti zároveň upozornili, že kľúčová je podpora priemyselného výskumu a technologických produktových inovácií priamo do výrobných podnikov v rámci jednotlivých sektorov, od ťažkého priemyslu, cez drevospracujúci až po HoReCa segment.
Jednou z kľúčových tém stretnutia bola aj oblasť digitalizácie služieb štátu. Tá totiž predstavuje adresnú pomoc zamestnávateľskému sektoru, keďže môže zásadným spôsobom znížiť administratívnu záťaž podnikateľov. „Kvalitné digitálne služby štátu šetria podnikom množstvo času a aj finančných prostriedkov. Zavedenie funkčnej a užívateľsky prívetivej digitálnej formy vzájomných vzťahov medzi zamestnávateľmi a štátom, sprístupnenie štátnych registrov oprávneným užívateľom a ich vzájomná integrácia či aplikácia „životných situácií“ tak, aby sa elektronická komunikácia medzi firmami a štátom zjednodušila by už v dnešnej dobe mali byť samozrejmosťou aj na Slovensku,“ vysvetľuje 1. viceprezident RÚZ, Mário Lelovský. RÚZ preto v tejto súvislosti zaujímali kľúčové priority ministerstva investícií v tejto oblasti s priamym dopadom na podniky. „Matovičova, Hegerova a úradnícka vláda túto oblasť vpred neposunuli. Napríklad plná digitalizácia 16 životných situácií sa počas ministrovania Remišovej či Balíka takmer úplne zastavila,“ dopĺňa minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Richard Raši.
Zamestnávatelia združení v RÚZ vytvárajú v rámci celého Slovenska takmer 230-tisíc pracovných miest. V neposlednom rade preto s ministrom investícií diskutovali aj o potrebnom rozvoji jednotlivých slovenských regiónov. „V aktuálnej situácii kedy zamestnávatelia na pracovnom trhu dlhodobo nedokážu obsadiť viac ako 80-tisíc pozícií a aj napriek podpore najmenej rozvinutých regiónov z nich ľudia odchádzajú, je pravdepodobne na čase niečo zmeniť – takýto stav totiž nie je udržateľný“ upozorňuje prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga. Pre ministra Rašiho je pomoc regiónom a ľuďom, ktorí v nich žijú absolútnou prioritou. „Z najmenej rozvinutých okresov sa stávajú okresy prioritné, ktoré si zaslúžia prioritnú pozornosť vlády. Aj preto nie sme, ako naši predchodcovia, do regiónov pravidelne chodíme a ich problémy riešime priamo v nich,“ uzatvára minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Richard Raši.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta