Zamestnávatelia stredoeurópskeho regiónu pripravili odporúčania pre novú priemyselnú politiku EÚ, zameranú na zlepšenie konkurencieschopnosti
Zamestnávateľské zväzy stredoeurópskeho regiónu z Rakúska, Chorvátska, Česka, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Slovinska, združené v iniciatíve „CEEI – Central and Eastern European Initiative“, vyzývajú vlády svojich krajín a Európsku komisiu (EK) k bezodkladným krokom, ktoré zabránia ďalšej deindustrializácii a strate konkurencieschopnosti európskeho priemyslu. V spoločnom vyhlásení poukazujú na priority zamestnávateľov v oblastiach priemyselnej politiky, energetiky, znižovania administratívnej záťaže, či vytvorenia podmienok pre trh so zelenými výrobkami.
Kľúčové priemyselné odvetvia strednej a východnej Európy, vrátane automobilového priemyslu či výroby ocele, bojujú o prežitie a spolu s ďalšími energeticky náročnými sektormi hľadajú možnosti ako zastaviť dlhodobý rast nákladov na energie, pracovnú silu či daňovo-odvodové zaťaženie. Súčasný stav je neudržateľný a jeho výsledkom bude strata tisícov pracovných miest a kolaps viacerých kritických odvetví a dodávateľských reťazcov. „Dnes už nemôžeme čakať na to, čo bude. Musíme konať a ihneď. Nie je snáď žiaden ukazovateľ, v ktorom by sme na tom boli v porovnaní s konkurenciou z tretích krajín dobre. Tých dôvodov je veľa, na štyristo stranách ich detailne popísal Mario Draghi. My sme sa zamerali na kľúčové potreby a možnosti ich riešenia,“ uviedol na margo deklarácie Michal Pintér, predseda Výboru pre európske záležitosti a zahraničné vzťahy Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).
Zamestnávatelia požadujú, aby sa nová EK spoločne s poľským predsedníctvom Rady EÚ a národnými vládami zamerala na šesť kľúčových oblastí. Na energetickom trhu je nevyhnutné zmeniť dizajn trhu tak, aby sa nižšie náklady na výrobu nízkouhlíkovej elektriny preniesli na spotrebiteľov a predovšetkým priemysel, rovnako sa musia minimalizovať regulované zložky finálnej ceny elektriny, vrátane sieťových poplatkov či iných taríf a daní. Európske aj národné zdroje je potrebné smerovať na modernizáciu prenosových a distribučných sústav a sietí. Potrebujeme reálnejšiu zelenú politiku, či už kalibráciou prijatých opatrení, akými je napríklad Mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach (tzv. CBAM), kde chýba riešenie pre európske exporty, rovnako tak konkrétne nástroje, ktoré dovozcom zabránia obchádzať tento mechanizmus. Zamyslieť sa tiež podľa zamestnávateľov musíme nad možnosťou oddialenia znižovania ochrany našich citlivých odvetví utlmovaním ich voľnej alokácie (tzv. free allocation phase-out), ak nám pilotná fáza CBAM ukáže, že na to ešte nie je vhodný čas. Rovnako je nevyhnutné prehodnotiť používanie prostriedkov získaných zo schémy obchodovania s emisnými povolenkami. Ak chceme produkovať zelené výrobky, je nutné vytvoriť podmienky pre ich uplatnenie na trhu. „V neposlednom rade musíme znižovať byrokraciu a, vzhľadom na geopolitickú situáciu, oveľa asertívnejšie chrániť obchodnými nástrojmi našich výrobcov proti nekalej konkurencii,“ dodal Pintér.
Iniciatíva zamestnávateľských zväzov CEEI7 prichádza vo viac než aktuálnom čase, keďže v nasledujúcich týždňoch pripravuje EK vydanie viacerých kľúčových legislatívnych opatrení, vrátane Dohody o čistom priemysle a sektorových akčných plánov. K zamestnávateľom sa s podobnými požiadavkami pripájajú aj odborové združenia z viacerých európskych krajín vrátane Česka, Maďarska, Poľska, Belgicka, Francúzska či Nemecka. Pod záštitou asociácie odborových zväzov IndustriAll k týmto témam pripravujú verejný protest v uliciach Bruselu na 5. februára 2025 (streda).
RÚZ spoločne s ostatnými regionálnymi partnermi a signatármi deklarácie sa v najbližších dňoch obráti na európske inštitúcie, vrátane EK a Parlamentu, a rovnako na národné vlády a ministrov, s cieľom diskutovať o formulovaných prioritách a pokračovať v spolupráci na zlepšovaní podnikateľského prostredia v EÚ.