(V Bratislave, 12. 12. 2024)
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) v uplynulých dňoch uskutočnili stretnutia s viacerými slovenskými poslancami Európskeho parlamentu (EP) a diskutovali o možnostiach spolupráce pri kľúčových témach pre slovenské podnikateľské prostredie. Pozvanie prijali Ľubica Karvašová (PS/Renew), Miriam Lexmann (KDH/EPP), Martin Hojsík (PS/Renew) a Branislav Ondruš (Hlas-SD).
Firmy združené pod hlavičkou RÚZ oceňujú zastúpenie slovenských poslancov vo výboroch, ktoré sa venujú témam kľúčovým pre podnikateľský sektor – životné prostredie, priemysel, výskum, energetika, medzinárodný obchod a zamestnanosť – a počas stretnutia hľadali prieniky medzi potrebami zamestnávateľov a politickými prioritami poslancov v aktuálnom volebnom období EP.
Podľa Martina Hojsíka ide o jednu z kľúčových tém (nielen jeho) nového mandátu. Za oprávnené považuje odporúčania obsiahnuté v Antverpskej deklarácii. Európska únia (EÚ) potrebuje nájsť spôsob, ako splniť svoje klimatické a environmentálne ciele tak, aby pri tom neprišla o európsky priemysel. Ochrana klímy musí pomôcť európskym občanom, ale aj sile priemyslu, ktorý musí znížiť svoje závislosti, aj podporou využitia zelenej energie a celkovo premyslenejšou energetickou politikou. V EÚ sme urobili viaceré chyby, keď sme sa orientovali na neudržateľné zdroje, či už ruský plyn alebo iné fosílne energetické zdroje, namiesto toho, aby sme podporili kroky nevyhnutné pre transformáciu našej ekonomiky. „Vysoké náklady na energie sú elementárnym problémom takmer celej Európy, avšak pre energeticky náročné odvetvia už ide o existenciálnu otázku. Nevyhnutne potrebujeme systémové a komplexné riešenie, ktoré je základným predpokladom zlepšenia konkurencieschopnosti európskej aj slovenskej ekonomiky,“ konštatuje predseda Výboru RÚZ pre európske záležitosti a zahraničné vzťahy, Michal Pintér.
Ľubica Karvašová predstavila ako jednu zo svojich hlavných priorít rozvoj slovenských regiónov a ich priamy prístup k EÚ fondom. Cieľom rozvojových projektov by mala byť aj tvorba nových pracovných miest. Za hlavný cieľ novej Európskej komisie (EK) považuje zvýšenie konkurencieschopnosti a bezpečnosti Európy, ktoré úzko súvisia s transformáciu priemyslu. Nemožno však podľa nej opomenúť ani potrebu zreformovať európsku obchodnú politiku, tak aby sme vedeli „fungovať“ s Čínou a zároveň sa vyhli obchodnej vojne s našim najprirodzenejším partnerom, USA. „EÚ nevyhnutne potrebuje asertívnejšiu a koordinovanejšiu obchodnú politiku, aby dokázala čeliť narastajúcej globálnej konkurencii a často neférovým praktikám, najmä v tých sektoroch, ktoré sú najviac zraniteľné pri zelenej transformácii. Musíme oveľa účinnejšie a promptnejšie uplatňovať nástroje na ochranu obchodu, vrátane tarifikácie a vyšších ciel, tam, kde je to potrebné, s cieľom zabrániť delokalizácii priemyslu a strate domácej výrobnej kapacity,“ zdôraznil v mene zamestnávateľov Michal Pintér.
Miriam Lexmann zdôraznila potrebu podporovať ciele a záujmy EÚ premyslenou a efektívnou (nielen) zahraničnou politikou. EÚ prijíma veľa legislatívy, ktorá je však často bezzubá a nevie účinne konkurovať či už mnohokrát nekalým praktikám Číny, alebo agresívnejšej politike USA. Európska legislatíva musí v procese prijímania prejsť testom konkurencieschopnosti, potrebujeme oveľa viac využívať digitálne technológie a zabezpečiť, aby zelená transformácia nebola na úkor európskeho priemyslu. Pre dosiahnutie týchto cieľov je potrebná kvalifikovaná pracovná sila, adekvátne vzdelávanie mladých, vrátane v marginalizovaných skupinách. So zelenou transformáciou úzko súvisí surovinová bezpečnosť, kde sme výrazne podcenili a dnes sa budeme musieť vyrovnať so závislosťou od Číny. „Dostatok kritických a strategických surovín je nielen nevyhnutnosťou pre transformáciu a digitalizáciu európskeho priemyslu, ale je v kontexte vojenských konfliktov a geopolitického napätia aj základom našej bezpečnosti a schopnosti brániť svoju teritoriálnu integritu a hodnoty,“ dodáva za RÚZ Michal Pintér.
Branislav Ondruš sa bude zasadzovať najmä za práva a záujmy zamestnancov, budovanie spravodlivej spoločnosti na silných sociálnych pilieroch a ochranu záujmov európskych výrobcov voči globálnej konkurencii. V diskusii zdôraznil, že je za to, aby environmentálne ciele EÚ boli zachované, ale zároveň je nutné prehodnotiť cestu a spôsob ich dosiahnutia, aby Európa nestratila svoj ekonomickú silu, investície, pracovné miesta a tým aj svoju prosperitu. Apeloval na nevyhnutnosť silného sociálneho dialógu, väčšieho pragmatizmu a menšej naivity pri prijímaní novej legislatívy. „RÚZ sa aktívne zapája do sociálneho dialógu, ktorého vyjadrením na národnej úrovni je aj Aliancia sektorových rád a jej aktivity zamerané na riešenie problémov slovenského pracovného trhu. Kvalifikovaná pracovná sila na národnej úrovni je totiž predpokladom rozvoja tak slovenskej ako aj európskej ekonomiky,“ konštatuje generálny sekretár RÚZ, Martin Hošták.
Na stretnutí dominovala zhoda na tom, ako zvýšiť konkurencieschopnosť európskych výrobcov: urgentne prijať komplexnú a efektívnu priemyselnú stratégiu, asertívnejšie reagovať v obchodnej politike, výrazne znížiť byrokraciu a reguláciu a zabezpečiť pre rozvoj ekonomiky kvalifikovanú pracovnú silu. Prítomní poslanci vyhodnotili stretnutie so zamestnávateľmi ako prínosné a prejavili záujem pokračovať v spolupráci na zlepšovaní podnikateľského prostredia v EÚ.