Programové vyhlásenie vlády SR vzbudilo u zamestnávateľov nemalé očakávania. Dlho odkladané reformy a zlepšenia v podnikateľskom prostredí mali vďaka komfortu ústavnej väčšiny, ktorá v parlamente deklarovala spoločné ciele, priniesť výrazné zlepšenie. Reálny výkon mandátu vlády zaostáva za očakávaniami, a to nielen v dôsledku vojny na Ukrajine či pandémie. Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) hodnotia doterajšie obdobie vládnutia a vyzývajú vládu k zrýchleniu realizácie kľúčových reformných procesov.
V programovom vyhlásení sa vláda zaviazala zrealizovať dlho očakávané reformné procesy ako sú daňovo-odvodová reforma, reforma odvodov do penzijného systému, reforma školstva či zavedenie systematického legislatívneho procesu, zníženie byrokracie a posilnenie vymožiteľnosti práva spojené s reformou justície. Reálne naplnenie vládneho mandátu však tieto ambície naplnilo iba čiastočne. Takýto výsledok prináša analýza s názvom „Hodnotenie transpozície priorít RÚZ do ekonomicko-spoločenskej reality Slovenska“. Dokument skúma súlad vládnych plánov a ich napĺňania s požiadavkami zamestnávateľov.
Za očakávaniami zaostávajú najmä chýbajúce kľúčové reformy – daňovo-odvodová, penzijná či reforma vzdelávania. V implementačnej praxi sú najmenej naplnené oblasti, ktoré sa týkajú prepojenia vzdelávacieho systému s potrebami trhu práce, posilnenia podpory aplikovaného výskumu a inovácií či zamedzenia plytvania vo verejných financiách a eliminovania korupcie. Zamestnávatelia ostali zaskočení aj neprijatím množstva ich požiadaviek, ktoré vyplynuli z nového európskeho projektu národných plánov obnovy. Neriešenými ostali aj odbúranie byrokracie v oblasti Bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) či zamestnávania potrebných zahraničných pracovníkov. „Vo všeobecnosti je možné uzavrieť hodnotené obdobie ako z podnikateľského hľadiska rezervovaný optimizmus. Vláda reflektuje na potreby zamestnávateľov, avšak zaostáva pri ich napĺňaní,“ hodnotí výsledky analýzy tajomník RÚZ, Martin Hošták.
V celkovom hodnotení (uzatvorenom v polovici vládneho mandátu), kde je známka 1 najlepším a známka 5 najhorším skóre, dosiahla transpozícia požiadaviek zamestnávateľov do „Programového vyhlásenia vlády“ priemernú známku 2,74. Implementácia v praxi vykazuje negatívnejšiu priemernú známku 2,57. K najpozitívnejšiemu vývoju napĺňania vládnych plánov, ktoré sa týkajú podnikania došlo schválením niekoľkých významných zákonov v závere minulého roka.
Očakávania podnikateľov sa naplnili predovšetkým v rámci napĺňania komplexného prístupu vlády k zavedeniu a podpore Kurzarbeitu či riešenia reprezentatívnosti odborov. Zlepšenie vykazuje aj oblasť digitalizácie verejnej správy, životného prostredia a odpadového hospodárstva. Podnikateľské prostredie oceňuje aj snahu o naplnenie požiadavky zamestnávateľov na dosiahnutie účelného a transparentného využívania prostriedkov z fondov Európskej únie (EÚ), zaradenie podpory infraštruktúry a klimaticko-energetických cieľov ako priority čerpania európskych fondov Slovensko či čiastočne naplnenú snahu o zlepšenie vymožiteľnosti práva.
Podporené prostredníctvom Nórskych grantov 2014 - 2021 v rámci programu „Sociálny dialóg - dôstojná práca“.