Globálna pandémia ochorenia COVID-19 mala výrazný dopad na zamestnancov. Zmenila spôsob, akým pracujeme, komunikujeme a cestujeme na naše pracoviská. Nižšie si pozrite niekoľko kľúčových aspektov vplyvu koronakrízy na zamestnancov.
Nezamestnanosť a strata pracovných miest:
Pandémia viedla k masívnej strate pracovných miest v rôznych odvetviach hospodárstva vrátane cestovného ruchu, pohostinstva, zábavy a maloobchodu. Mnohé podniky museli dočasne alebo natrvalo zatvoriť, čo spôsobilo, že veľký počet ľudí stratil prácu.
Práca z domu:
Aby sa zabránilo šíreniu vírusu, mnohé spoločnosti prijali prácu z domu alebo prácu z domu ako preventívne opatrenie. To umožnilo pokračovať v práci z domu, ale prinieslo to aj nové výzvy, ako je rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, nedostatok sociálnej interakcie a technologické ťažkosti.
Riziko expozície:
Niektorí pracovníci boli nútení pokračovať vo fyzickej práci, čím sa vystavili riziku nákazy vírusom. Mysli sa najmä na zdravotníckych pracovníkov, predajcov potravín, vodičov rozvozov, vodičov verejnej dopravy a mnohé ďalšie profesie, ktoré počas pandémie zohrávali dôležitú úlohu.
Bezpečnostné a ochranné opatrenia:
Mnohé spoločnosti zaviedli bezpečnostné opatrenia a protokoly na ochranu svojich zamestnancov, ako je sociálny odstup, používanie osobných ochranných prostriedkov (OOP), pravidelné čistenie a dezinfekcia a ďalšie. Všetky tieto opatrenia sa však do značnej miery líšia z hľadiska ich aplikácie a účinnosti.
Duševné zdravie a všeobecný blahobyt:
Kríza mala výrazný vplyv na duševné zdravie zamestnancov. Stres, úzkosť a syndróm vyhorenia sa stali bežnými v dôsledku neistoty zamestnania, strachu z nákazy vírusom a dodatočnej pracovnej záťaže pre tých, ktorí v tom období hrali kľúčovú úlohu. Mnohé spoločnosti začali venovať väčšiu pozornosť blahobytu svojich zamestnancov a ponúkali podporné služby a zdroje na riešenie týchto výziev.
Zmeny v dynamike práce:
Pandémia urýchlila prijatie technológií a nových spôsobov práce, ako je automatizácia, umelá inteligencia a digitalizácia. To viedlo k zmenám v zručnostiach požadovaných na trhu práce a k potrebe pracovníkov prispôsobiť sa a získať nové zručnosti.
Petra Podhorcová
hovorkyňa
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Má dlhoročné skúsenosti s prácou v najväčších slovenských printových, televíznych a rozhlasových médiách. Ako hovorkyňa RÚZ zodp...