V Tatrách sa uskutočnilo stretnutie zamestnávateľov regiónu strednej a východnej Európy
V dňoch 19.-20. októbra 2023 sa v Tatranskej Lomnici stretli zástupcovia zamestnávateľských zväzov zo Slovenska, Česka, Rakúska, Maďarska, Slovinska a Chorvátska, aby diskutovali o viacerých kľúčových témach týkajúcich sa podnikateľského sektoru a priemyslu z pohľadu stredoeurópskeho regiónu. Pozornosť sa sústredila najmä na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu a smerovanie európskej politiky v novom volebnom období v kontexte výziev a kríz, ktoré Európsku úniu (EÚ) a svet zasiahli v uplynulom období.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Stretnutie zástupcov priemyselných a zamestnávateľských organizácií sa uskutočnilo v rámci iniciatívy CEEI (Central and Eastern European Industry and Employers’ Federations Initiative), ktorá vznikla v roku 2005. Jej cieľom je posilňovať vzájomnú spoluprácu zamestnávateľského sektora v regióne strednej a východnej Európy. Stretnutia sa uskutočňujú dvakrát ročne, vždy v niektorej z partnerských krajín. Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) hostili svojich partnerov naposledy v roku 2019. Na tohtoročnom stretnutí participovali Zväz priemyslu a dopravy ČR, Federácia rakúskeho priemyslu – IV, Maďarský biznis - MGYOSZ, Asociácia zamestnávateľov Slovinska – ZDS a Chorvátska asociácia zamestnávateľov – CEA.„Je mi cťou byť hostiteľom stretnutia tohto výnimočného regionálneho zoskupenia. Všetky zúčastnené zväzy sú členmi najväčšej zamestnávateľskej organizácie v únii – BusinessEurope – mám však za to, a história to mnohokrát potvrdila, že podnikateľské prostredie a jeho výzvy v krajinách strednej a východnej Európy majú niekedy svoje špecifiká, o ktorých je potrebné diskutovať aj pri užšom ako európskom stole. Máme samozrejme mnoho celoeurópskych tém a výziev, bojujeme však tiež o konkurencieschopnosť nášho regiónu,“konštatuje prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Kľúčovou témou jesenného stretnutia zamestnávateľov boli blížiace sa európske voľby, ktoré sa uskutočnia už o necelých osem mesiacov. Zástupcovia podnikateľského prostredia spoločne diskutovali o smerovaní európskej politiky a jej presahoch na národnú úroveň v nadchádzajúcom volebnom období (2024-2029) v kontexte výziev, ktoré úniu a svet zasiahli v uplynulých rokoch, či už post-covidových hospodárskych výkyvov, energetickej krízy alebo geopolitického napätia. Témou rokovania boli tiež možnosti podpory volieb do Európskeho parlamentu, najmä zvýšenia informovanosti a volebnej účasti v jednotlivých krajinách.„Európska únia sa dnes nachádza v neľahkej a „krehkej“ situácii. Pre jej ďalšie smerovanie bude nevyhnutné mať celoeurópske riešenia a ich plnú podporu od jednotlivých členských štátov. Nová Európska komisia musí okamžite prijať opatrenia na zatraktívnenie európskeho priestoru pre investície, zabojovať o našu konkurencieschopnosť, zjednodušiť mnohokrát príliš rigoróznu legislatívu a pravidlá s cieľom podporiť ekonomický rast, sebestačnosť, a tým aj prosperitu celej únie. Každá členská krajina či región však musia týmto opatreniam sekundovať - pri zohľadnení svojich národných alebo regionálnych slabín aj predností,“ vysvetľuje generálny sekretár RÚZ, Martin Hošták.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Výstupom stretnutí CEEI je zvyčajne aj spoločná pozícia, tzv. Manifest, partnerov na zvolenú aktuálnu tému, ktorá je komunikovaná nielen na národnej úrovni jednotlivých zúčastnených krajín, ale aj na európskej úrovni v Bruseli, keďže všetkých šesť zväzov je členom BusinessEurope – medzinárodnej organizácie, ktorá združuje 40 národných podnikateľských zväzov z 34 krajín Európy. „Je potrebné začať cieleným a premysleným znížením administratívnej a legislatívnej záťaže na európskej a aj na národných úrovniach, priorizovať rozvoj kvalifikovanej pracovnej sily, ktorej zručnosti budú v súlade s požiadavkami meniaceho sa pracovného trhu. Zároveň však nesmieme rozbíjať jednotný európsky trh a predbiehať sa v národných prístupoch, kde má silnejší členský štát iné možnosti ako slabší. Európa potrebuje „business case“ pre nové investície, inovácie, výskum a rozvoj ako celok – v opačnom prípade nemáme šancu čeliť našim partnerom a konkurentom ako sú USA alebo Čína,“ dodáva prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.
V Tatrách sa uskutočnilo stretnutie zamestnávateľov regiónu strednej a východnej Európy
20.10.2023
tlačové správy
EÚ
V dňoch 19.-20. októbra 2023 sa v Tatranskej Lomnici stretli zástupcovia zamestnávateľských zväzov zo Slovenska, Česka, Rakúska, Maďarska, Slovinska a Chorvátska, aby diskutovali o viacerých kľúčových témach týkajúcich sa podnikateľského sektoru a priemyslu z pohľadu stredoeurópskeho regiónu. Pozornosť sa sústredila najmä na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu a smerovanie európskej politiky v novom volebnom období v kontexte výziev a kríz, ktoré Európsku úniu a svet zasiahli v uplynulom období.
Petra Podhorcová
hovorkyňa
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Má dlhoročné skúsenosti s prácou v najväčších slovenských printových, televíznych a rozhlasových médiách. Ako hovorkyňa RÚZ zodp...