Pod záštitou projektu WorkTransitionCEE dnes uzrela svetlo sveta hodnotiaca správa s názvom „Trendy, ktoré formujú budúcnosť práce v strednej a východnej Európe“. Tá skúma dostupné cesty k pokroku a to, ako môžu krajiny strednej a východnej Európy využiť digitálny pokrok v prospech svojich zamestnávateľov a zamestnancov, a stať sa priekopníkmi digitálnej transformácie.
Do akej miery automatizácia a digitalizácia zmenia naše pracovné miesta v nasledujúcich rokoch? Aké zručnosti musíme rozvíjať, aby sme udržali krok s neustále sa meniacim svetom práce či ako flexibilní a zelení musia zamestnávatelia byť, aby získali tých najlepších zamestnancov? To sú len niektoré z trendov, ktoré analyzuje hodnotiaca správa.
Viac ako polovica pracovného času v Rumunsku sa v súčasnosti prideľuje na úlohy, ktoré by mohli byť zautomatizované. Takmer rovnaká situácia je pritom aj v Maďarsku a na Slovensku. Tieto krajiny majú zároveň výrazný problém aj s odlivom vysokoškolsky vzdelaných ľudí do zahraničia. Len v Maďarsku ich podiel predstavuje 50-70%, Slovensko zase opustí približne každý desiaty vysokoškolský absolvent. Ako sa môže v budúcnosti zmeniť vnímanie firiem a zamestnancov, kde a ako pracujeme? Sú roboty dostatočným riešením na to, aby obsadili voľné pracovné miesta v strednej a východnej Európe alebo bude potrebné hľadať ďalšiu pracovnú silu? A bude v budúcnosti vek, pohlavie či krajina narodenia jedným z kritérií, ktoré rozhodne o zamestnanosti?
Nové smery rozvoja digitalizácie a ekologického hospodárstva viac ako kedykoľvek predtým stierajú hranice medzi pracovným a osobným životom, medzi prácou a vzdelávaním, medzi postavením zamestnancov a podnikaním. To so sebou prináša veľa príležitostí, ale aj výziev v sociálno-politickej oblasti, ktorá v sebe stále nesie vzory z čias prvej priemyselnej revolúcie.
Cieľom hodnotiacej správy je podnietiť rozhovory a vytvárať nápady, ktoré zabezpečia konkurencieschopnosť strednej a východnej Európy prostredníctvom adaptácie na budúce zmeny a experimentovania. Ako vytvoriť nový vyvážený a stabilný spôsob fungovania a odkiaľ začať?
Máme dôvod byť optimistickí, pokiaľ ide o budúcnosť – budúcnosť, ktorá v sebe kombinuje pracovný a súkromný život, technológiu a ľudskú interakciu, hospodárstvo a spoločnosť, avšak pozitívne scenáre, v ktorých všetky tieto prvky nájdu rovnováhu, dosiahneme jedine prostredníctvom úzkej spolupráce a sociálneho dialógu.
Správa je vypracovaná pod záštitou WorkTransitionCEE - projektu spolufinancovaného Európskou úniou (EÚ). Ten združuje šesť reprezentatívnych sociálnych partnerov zo Slovenska, Maďarska a Rumunska, ktorí zastupujú zamestnávateľov, no i zamestnancov, s cieľom lepšie pochopiť riziká, výzvy a príležitosti na prechod pracovných miest na priemysel 4.0. v strednej a východnej Európe.
Hodnotiaca správa je k dispozícii v dokumentoch na stiahnutie v anglickom jazyku a jej preklad do slovenčiny bude k dispozícii čoskoro.