Sumarizačná správa: Národné analýzy o vysielaní pracovníkov v Európe
Správa predstavuje analýzu vplyvu pandémie COVID-19 na zamestnávanie pracovníkov vysielaných do zahraničia a ich podmienky v Európe. Analýza je založená na národných správach pripravených národnými tímami participujúcimi na európskom projekte „Posting of workers during the COVID-19 pandemic, current challenges, and future prospects“/„Vplyv pandémie COVID-19 na mobilitu pracovníkov a výzvy súvisiace s vysielaním pracovníkov za prácou do inej krajiny“, ktorý financovalo Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť Európskej komisie.
Pandémia COVID-19 priniesla na trh práce bezprecedentné výzvy, ovplyvňujúce rôzne odvetvia vrátane výziev súvisiacich s vysielaním pracovníkov do zahraničia. Táto správa sa snaží analyzovať vplyv pandémie na ich prácu a poukazuje na podmienky ich zamestnávania, s ktorými sa stretli vysielaní pracovníci. Analýza je založená na národných správach pripravených národnými tímami zo Srbska a niekoľkých členských štátov EÚ, vrátane Poľska, Grécka, Portugalska, Bulharska a Slovenska. Správy boli analyzované s cieľom získať informácie o hlavných črtách práce na diaľku a zamestnaneckých podmienkach vysielaných pracovníkov v každej krajine.
Kľúčové zistenia
Pandémia COVID-19 významne ovplyvnila vysielanie pracovníkov a ich podmienky. Národné správy poukazujú na rôzne výzvy súvisiace s pandémiou a odzrkadľujú rozmanitý sociálny a ekonomický kontext v každej krajine. Hospodársky úpadok a obmedzenia pohybu ovplyvnili dopyt po vysielaných pracovníkoch v určitých odvetviach. Zdravotné a bezpečnostné obavy sa stali prioritou, pričom sa prijímali opatrenia na ochranu pracovníkov na diaľku pred prenosom COVID-19. Pandémia zdôraznila existujúce nerovnosti a výzvy v rámci vysielaných pracovníkov, vyvolávajúc diskusie o potrebe regulačných zmien s cieľom zabezpečiť spravodlivé a slušné pracovné podmienky pre všetkých pracovníkov, vrátane vysielaných. Predkladaná správa poskytuje pohľady na vplyv pandémie na prácu na diaľku a zdôrazňuje potrebu ďalších výskumov a politických intervencií na riešenie slabých miest a nerovností, ktoré kríza odhalila. Porozumením špecifík situácie každej krajiny môžu tvorcovia politík lepšie reagovať na rozvíjajúce sa potreby vysielaných pracovníkov a zabezpečiť ich práva a blahobyt aj v budúcnosti.