Stanovisko zamestnávateľov k úvahám o vystúpení z Európskej únie
Členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) je kľúčovým pilierom slovenskej ekonomiky a podnikateľského prostredia. Analýzy renomovaných inštitúcií potvrdzujú jeho v prevažnej miere pozitívny vplyv na hospodársky rast, stabilitu a konkurencieschopnosť. Napriek tomu, že EÚ čelí viacerým výzvam a potrebe výrazne modifikovať niektoré kľúčové politiky, členstvo v tomto zoskupení predstavuje pre Slovensko najlepšiu reálnu stratégiu na dlhodobé zvyšovanie životnej úrovne, ekonomickej výkonnosti a atraktivity podnikateľského prostredia. Vyplýva to zo stanoviska zamestnávateľov združených v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ). Únia zamestnávateľov tak reaguje na medializované vyhlásenia niektorých politických predstaviteľov o vystúpení z EÚ.
Zamestnávateľský sektor sledoval so značným znepokojením vyjadrenia zo strany niektorých politických predstaviteľov o vystúpení Slovenska z EÚ. Víta preto, že súčasní vládni predstavitelia pred a po získaní svojich mandátov deklarovali svoj záväzok k aktívnej a pevnej prítomnosti Slovenska v EÚ, pričom vyjadrili svoju ochotu prispievať k jej ďalšiemu rozvoju a posilňovaniu stability v rámci spoločného európskeho projektu.
Výhody členstva Slovenska v EÚ pre ekonomiku, podnikateľské prostredie a celkovú prosperitu našej krajiny sú podľa RÚZ nespochybniteľné. Spoločne s našimi európskymi partnermi čelíme výzvam, ale aj historickým príležitostiam. Únia zdôrazňuje, že „za“ či „proti“ členstvu v EÚ je v prvom rade potrebné nechať hovoriť odborné dáta, analýzy a skutočne preukázateľné výsledky. Podľa analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) účasť na jednotnom trhu EÚ zvyšuje podiel HDP na Slovensku o viac ako 15 %. Podľa NBS tiež krajina navyše vďaka členstvu ročne ušetrí približne 700-miliónov EUR na úrokových platbách za štátny dlh. Od vstupu Slovenska do EÚ v roku 2004 získala naša krajina čisté platby z fondov EÚ v hodnote 24 miliárd eur (v cenách roku 2022), čo prispelo k výkonu našej ekonomiky o 4 % HDP. „Tieto výhody sa následne priamo premietajú aj do života občanov. Na základe prepočtov NBS získa naša krajina na jedného obyvateľa počas piatich rokov až 4-tisíc eur. Ministerstvo financií SR odhaduje, že vďaka vstupu do EÚ sa reálny výkon slovenskej ekonomiky v priebehu desiatich rokov po vstupe zvýšil o 7,3 %, čo sa v praxi premieta do vyšších miezd, nižších cien a nižšej nezamestnanosti,“ zdôrazňujú zamestnávatelia združení v RÚZ v spoločnom stanovisku. Podľa akademickej štúdie Univerzity Bocconi sa HDP krajín, ktoré sa pripojili k EÚ v roku 2004, zvýšil o 32 % za 15 rokov členstva, čo je v porovnaní s európskymi kandidátskymi krajinami, ktoré do EÚ zatiaľ nevstúpili, jasný signál pozitívneho vplyvu členstva. Rovnako, členstvo v EÚ prispelo k znižovaniu korupcie a kriminality a zvýšeniu očakávanej dĺžky života. „Hoci členstvo v EÚ prináša Slovensku mnohé výhody, sú tu aj výzvy, ktoré je potrebné riešiť. Spomedzi najväčších problémov, s ktorými sa stretávame, je administratívna záťaž a regulácie, ktoré obmedzujú rast investícií a konkurencieschopnosť,“ uvádza RÚZ.
Podľa prieskumu Európskej investičnej banky (EIB) vníma až 60 % veľkých firiem a viac než 65 % malých a stredných podnikov administratívne predpisy ako významnú prekážku v podnikaní. RÚZ dlhodobo bojuje za znižovanie administratívnej záťaže a presadzuje zavádzanie racionálnych a systémových opatrení na základe skutočných argumentov, ako aj špecifík a možností jednotlivých členských krajín s cieľom minimalizovať negatívne legislatívne zásahy a podporiť podnikateľské prostredie v rámci EÚ. Nemenej dôležitou výzvou je aj udržateľnosť klimatických cieľov EÚ. Je nesporné, že niektoré environmentálne opatrenia EÚ sú príliš ambiciózne a negatívne ovplyvňujú konkurencieschopnosť európskeho, a o to viac aj slovenského, priemyslu. Zamestnávatelia preto zdôrazňujú, že je nevyhnutné nájsť vyvážený prístup, ktorý zohľadní ekonomické a environmentálne potreby, a to aj v globálnom kontexte, kde hlavné svetové ekonomiky postupujú vlastným tempom.
RÚZ zároveň dodáva, že akákoľvek rétorika a verejné vyjadrenia politických predstaviteľov, ktoré budú založené na populizme z dlhodobého hľadiska prispejú len k rozdeľovaniu a radikalizácii našej spoločnosti. „Napriek mnohým výzvam, ktorým únia momentálne čelí, je členstvo v tomto zoskupení najlepšou a najreálnejšou stratégiou, ktorá Slovensku umožňuje dosiahnuť trvalo udržateľný ekonomický rast a zvyšovať životnú úroveň našich občanov,“ uvádza sa v stanovisku zamestnávateľov združených v RÚZ.