Dňa 29. apríla 2022 sa uskutočnil Snem Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Členovia RÚZ spoločne zhodnotili nielen výsledky svojej činnosti v uplynulom období, no zároveň stanovili nové strategické priority organizácie na najbližšie obdobie. Za účasti najvyšších pred-staviteľov politického života, štátnych, vládnych i odborných inštitúcií taktiež spoločne diskutovali o aktuálnych témach a vhodných krokoch, ktoré prispejú k ďalšiemu skvalitňovaniu podnikateľského prostredia na Slovensku a zaistia, i v súčasnej situácii, stabilitu podmienok pre domáce podniky.
Globálna pandémia koronavírusu, vojnový konflikt na Ukrajine, rekordný rast cien energií a výrobných vstupov a množstvo legislatívnych predpisov v podnikateľskej oblasti – zamestnávatelia, združení v RÚZ, dnes spoločne zhodnotili svoje pôsobenie v uplynulom roku. Napriek turbulentnému vývoju udalostí je podľa prezidenta RÚZ, Miroslava Kiraľvargu pozitívom, že záujem o členstvo v RÚZ ani v súčasných, neľahkých časoch, neklesá. 70 členov únie – 37 individuálnych a 33 kolektívnych, ktorí na Slovensku zamestnávajú viac ako 260 tisíc zamestnancov podľa neho jednoznačne potvrdzuje, že RÚZ je aj po osemnástich rokoch od svojho vzniku najvplyvnejšou a najreprezentatívnejšou zamestnávateľskou organizáciou na Slovensku. „RÚZ je i naďalej pevným pilierom, ktorý stojí za slovenskými zamestnávateľmi a háji ich záujmy. Mikropodniky i najväčší priemyselní hráči – státisíce pracovných miest vo všetkých regiónoch, výkonnosť nášho hospodárstva a jedinečné príležitosti rastu a rozvoja pre našu krajinu – to všetko Slovensku prinášajú zamestnávatelia, združení v RÚZ. To, že dôverujú práve RÚZ vnímame ako jasný dôkaz kvality a ocenenie našej práce v prospech celej spoločnosti,“ skonštatoval prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.
Kľúčovou témou tohtoročného Snemu RÚZ bol predovšetkým vojnový konflikt na Ukrajine a s ním súvisiaca otázka ako zabezpečiť energetickú stabilitu, bezpečnosť a nezávislosť Slovenska. Jednou z TOP priorít v tejto oblasti pre zamestnávateľov i naďalej zostáva oblasť garancie a ďalšieho posilňovania konkurencieschopnosti slovenských podnikov, ktorá je pre ich prežitie kľúčová. „Či už ide o súčasnú geopolitickú situáciu, ale aj ďalšie výzvy akými sú klimatické zmeny a s nimi súvisiaca európska agenda, či digitálna transformácia – spoločne s európskymi zamestnávateľskými združeniami sa budeme i v nadchádzajúcom období zasadzovať o prijatie krokov, ktoré prispejú k budovaniu európskej suverenity, zníženiu našich závislostí od kritických surovín, a tiež k navrhnutiu nového modelu rastu a investícií s cieľom zvýšiť odolnosť a konkurencieschopnosť európskej hospodárskej základne,“
vysvetlil 1. viceprezident RÚZ, Mário Lelovský.
TOP prioritami pre zamestnávateľov i naďalej zostávajú aj možnosti efektívnejšieho čerpania z fondov Európskej únie (EÚ), zmeny v daňovo-odvodovej oblasti či problematika akútneho nedostatku kvalifikovaných pracovníkov a s ňou súvisiaca nevyhnutnosť posilnenia systému odborného vzdelávania, ako aj realizácia reformy vysokoškolského a celoživotného vzdelávania. Práve o tom, ako k týmto oblastiam pristupovať spôsobom, ktorý zaistí stabilitu podnikateľského sektora, udržanie zamestnanosti, rast príjmov i zvyšovanie životnej úrovne slovenských obyvateľov na tohtoročnom sneme spoločne diskutovali predstavitelia a členovia RÚZ s predsedom vlády Eduardom Hegerom, ako aj s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom a so zástupcami ministerstva školstva. Zamestnávatelia i vládni predstavitelia sa zhodli, že realizácia potrebných reforiem a otvorená vzájomná komunikácia vlády so zamestnávateľským sektorom je nevyhnutná. „Cieľom vlády je vytvárať vhodné prostredie pre podnikanie na Slovensku. Robíme všetko preto, aby sa zrealizovali reformy, pri ktorých boli doterajšie vlády R. Fica nečinné. Musíme dosiahnuť efektívnejšie fungovanie štátu, mať zrozumiteľný regulačný rámec, aby súkromný a verejný sektor tvorili jeden životaschopný celok,“zdôraznil na Sneme RÚZ predseda vlády Eduard Heger. V tejto súvislosti zároveň RÚZ, ako stály člen Hospodárskej a sociálnej rady SR, vláde odporučila zavedenie mimoriadnych (monotematických) rokovaní tripartity.„Z pohľadu zamestnávateľského sektora považujeme za nevyhnutné, aby sa tripartita hlbšie zaoberala odbornými diskusiami k vybraným celospoločenským témam, ktoré môžu mať výrazný dopad na slovenské podnikateľské prostredie,“ skonštatoval viceprezident RÚZ, Róbert Spišák. V nadchádzajúcom období podľa neho ide predovšetkým o oblasti vyhodnotenia čerpania európskych štrukturálnych a investičných fondov, problematiku bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP), Daňovo-odvodovú reformu, Energetickú stratégiu či zavedenie e-faktúry.
Zamestnávatelia, združení v RÚZ, považujú za nevyhnutné prijímať opatrenia v prospech podnikateľského prostredia, ktoré zabezpečia jeho stabilitu. Snem preto prehodnotil a schválil Strategické zámery RÚZ vo forme programového dokumentu s názvom „Konkurencieschopné Slovensko“, ktorý zohľadňuje pohľad zamestnávateľov na všetky nevyhnutné zmeny, ktoré je potrebné zrealizovať tak, aby si Slovensko udržalo, v ideálnom prípade i zvýšilo, svoju konkurencieschopnosť v rámci Európskej únie (EÚ).
Na tohtoročnom Sneme RÚZ zamestnávatelia spoločne s vládnymi predstaviteľmi spoločne diskutovali o aktuálnych témach a vhodných krokoch, ktoré prispejú k ďalšiemu skvalitňovaniu podnikateľského prostredia na Slovensku a zaistia, i v súčasnej situácii, stabilitu podmienok pre domáce podniky.
Press & Comms
Tlačové a komunikačné oddelenie
tlacove@ruzsr.sk
+421 2 33014280
Zodpovedá za externú komunikáciu RÚZ s médiami a jednotlivými novinármi prostredníctvom odpovedí na novinárske otázky, tlačových správ a oficiálnych stanovísk RÚZ, a tiež tlačových konferencií. Noviná...