Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
(V Bratislave, 25. 4. 2025)
Stabilné podnikateľské prostredie, predvídateľné zákony a rozumné reformy, a tiež efektívny trh práce – aj toto zdôraznili zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) v diskusii s vládnymi predstaviteľmi počas výročného Snemu RÚZ. V centre pozornosti boli výzvy, akými sú konsolidačné opatrenia, rastúce náklady firiem či legislatívna neistota – diskusie s ministrami potvrdili, že bez skutočného sociálneho dialógu a systémových zmien Slovensko riskuje stratu konkurencieschopnosti viac než kedykoľvek predtým.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Výročný Snem RÚZ je každoročne platformou pre posilnenie sociálneho dialógu na Slovensku. Stretávajú sa na ňom najvýznamnejší reprezentanti podnikateľského sektora, členovia vlády, zástupcovia odborov, odborných inštitúcií a ďalší kľúčoví hostia, aby spoločne diskutovali o aktuálnych výzvach a smerovaní slovenskej ekonomiky. Cieľom tohtoročných diskusií bolo pomenovať kľúčové bariéry aj príležitosti, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie na Slovensku. Na podujatí vystúpila aj podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. „Podnikatelia sú partnerom súčasnej vlády a spoločne musíme hľadať riešenia problémov, pred ktorými stojíme. Či už ide o vysoké ceny energií, hrozbu nových ciel na medzinárodnom trhu alebo náročnú konsolidáciu verejných financií. Chceme spoločne nájsť riešenia, ktoré umožnia firmám na Slovensku prosperovať, vytvárať nove pracovné miesta a aj spravodlivo odmeňovať svojich zamestnancov,“ zdôraznila Denisa Saková, podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Výzvy a príležitosti v európskom podnikateľskom prostredí
Zamestnávatelia združení v RÚZ zastupujú kľúčové sektory slovenskej ekonomiky – od energeticky náročného priemyslu, dopravy, zdravotníctva, IT, až po obchod, služby a HoReCa. RÚZ zároveň aktívne participuje v sociálnom dialógu na úrovni EÚ. Na Sneme RÚZ preto vystúpil aj prezident najväčšej európskej zamestnávateľskej organizácie BusinessEurope, Fredrik Persson, ktorý s partnermi diskutoval o aktuálnych výzvach podnikateľského prostredia v EÚ. „Naše firmy čelia rastúcemu tlaku – kombinácia geopolitického napätia, neúmerne vysokých cien energií v porovnaní s tretími krajinami a nadmernej regulácie EÚ ohrozuje ich konkurencieschopnosť a existenčne zasahuje viaceré sektory. Európa musí konať komplexne a pragmaticky – nestačí deklarovať ambície, treba vytvárať reálne podmienky na ich naplnenie,“ zdôraznil Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ. Frederik Persson upozornil na potrebu dobudovať jednotný európsky trh na princípe spoločnej konkurencieschopnosti a výrazne de-byrokratizovať regulačné prostredie v EÚ. Zároveň ocenil, že Európska komisia (EK) konečne uznala potrebu vytvoriť úspešný podnikateľský model v rámci energetickej a klimatickej transformácie prostredníctvom tzv. „Clean Industrial Deal“. Zároveň dôrazne vyzdvihol potrebu ďalších konkrétnych riešení na zvládnutie vysokých cien energií v krátkodobom horizonte, a apeloval na nevyhnutnosť pragmatickejšieho a vyváženejšieho prístupe k zelenej transformácii, ako aj po účinnom riešení pretrvávajúcich vysokých cien energií, ktoré dlhodobo podkopávajú výrobu a podnikanie v EÚ. „Prioritou číslo jeden musí byť urgentné obnovenie rastu v EÚ. Ak sa to nepodarí, zelené a digitálne ambície EÚ, ako aj jej geopolitické postavenie, budú vážne ohrozené,“ konštatoval prezident BusinessEurope.
Viceprezident RÚZ Robert Spišák zase upozornil na fakt, že Slovensko v rámci EÚ aj regiónu V4 čelí vážnym výzvam v oblasti konkurencieschopnosti a výšky miezd. „Slovensko spolu s celou Európskou úniou prehráva v globálnej ekonomickej súťaži – dôsledky pritom už dnes bolestivo pociťujú ľudia na vlastnej životnej úrovni. Ak EÚ a Slovensko radikálne nezmenia svoju hospodársku politiku, namiesto rastu nás čaká len stagnácia a postupný úpadok,“ varuje Spišák. Taktiež zdôraznil, že RÚZ je pripravená svojimi návrhmi prispieť k formulovaniu takejto, zásadne zmenenej, hospodárskej politiky.
Zdroj: RÚZ/Peter Brichta
Sociálny dialóg ako cesta k udržateľnej ekonomike a sociálnemu zmieru
Zamestnávatelia v rámci výročného Snemu diskutovali aj o potrebe konštruktívneho dialógu medzi vládou a sociálnymi partnermi. V centre pozornosti stála konsolidačná politika štátu, príprava zásadných legislatívnych zmien v kombinácii so zvyšovaním daňového zaťaženia a vplyv týchto faktorov na podnikateľské prostredie a domácnosti. „Slovenská ekonomika dlhodobo stráca svoju konkurencieschopnosť. Bez nej však nemôžeme očakávať prosperitu Slovenska, vyššie mzdy pre zamestnancov, kvalitné školstvo a zdravotníctvo ani fungujúci sociálny systém,“ upozornil Jozef Špirko, viceprezident RÚZ. „Namiesto ďalšieho zvyšovania daní a odvodov musí vláda konečne obrátiť pozornosť na to, čo ekonomiku skutočne drží nad vodou – zdravé podnikateľské prostredie,“ zdôraznil. „Chceme vytvoriť férové podnikateľské prostredie, ktoré podporuje zamestnanosť a spravodlivé pracovné podmienky. Ľuďom chceme dať šancu na skutočnú prácu namiesto závislosti od sociálnych dávok a riešime aj zneužívanie fiktívnych živností,“ reagoval Erik Tomáš, predseda Hospodárskej a sociálnej rady SR a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR. RÚZ zároveň zdôraznila, že v časoch, kedy je slovenské hospodárstvo pod obrovským tlakom a čelí rozsiahlym výzvam na globálnej i domácej úrovni je viac než kedykoľvek predtým nevyhnutné, aby štát svoju ekonomiku „podržal“ a prijal potrebné podporné opatrenia. „Nachádzame sa v kritickej situácii, kedy Slovensko prestáva byť atraktívne nielen pre zahraničných, ale už aj pre slovenských investorov. Podnikateľské prostredie potrebuje reformy, ktoré podnikom pomôžu rásť. Potrebujeme viac kvalifikovaných zamestnancov, menej byrokracie a regulácie, a, samozrejme, stabilné podmienky pre podnikanie. Práve v tejto kritickej chvíli od vlády očakávame podporu. Vláda musí konečne počúvať hlas zamestnávateľov a neklásť ekonomike a jednotlivým podnikom polená pod nohy,“ otvorene dodal Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.
Zamestnávatelia apelujú na vládu: Slovensko potrebuje stabilitu a rozumné riešenia
Snem RÚZ opätovne potvrdil, že bez funkčného dialógu medzi vládou a podnikateľským sektorom nebude možné zabezpečiť dlhodobý hospodársky rast a sociálnu stabilitu. Zamestnávatelia združení v RÚZ zamestnávajú takmer 230-tisíc ľudí a ich hlas v rámci sociálneho partnerstva je kľúčový.
Únia zamestnávateľov preto apelovala na vládu, aby upustila od prijímania zákonov v skrátenom legislatívnom konaní, podporila predvídateľnosť podnikateľského prostredia, posilnila kvalitu vzdelávania a nastavila podmienky pre spravodlivú a realizovateľnú zelenú transformáciu. „Potrebujeme Slovensko, ktoré ponúka konkurenčné prostredie pre podnikanie a podporuje inovácie, rozvoj a investície. V súčasnej zložitej globálnej situácii sa bude dariť len tým krajinám, ktoré svojou verejnou politikou vytvoria čo najlepšie podmienky pre konkurencieschopnosť“ uzavrel Miroslav Kiraľvarga, prezident RÚZ.