Projekt Atypical zapája atypických pracovníkov do diania na pracovisku
Projekt Atypical vedie Federácia poľských zamestnávateľov. Spája deväť partnerov z Bulharska, Poľska, Slovenska, Španielska, Talianska, Srbska, Rumunska a Čiernej Hory za cieľom identifikovať potreby atypických pracovníkov a vyvinúť riešenia, ktoré im umožnia uplatňovať si svoje práva na informácie, konzultácie a účasť na národnej a nadnárodnej úrovni. Predstavitelia organizácií zamestnávateľov a zamestnancov z partnerských krajín budú študovať rôzne formy účasti zamestnancov vo svojich krajinách, aby mohli rozvíjať právne aspekty atypického zamestnania a ich účinky. 20-mesačný projekt financovaný z Európskeho sociálneho fondu.
V súčasnosti sa na trhu práce čoraz viac presadzujú neštandardné formy zamestnania. Tieto formy sa vyznačujú flexibilitou a nestabilitou podmienok, v rámci ktorých sa práca vykonáva. Neštandardné zamestnanie môže predstavovať výzvu pre trh práce, ale aj príležitosť. Cieľom projektu Atypical je identifikovať potreby atypických pracovníkov a vyvinúť riešenia, ktoré im umožnia uplatňovať si svoje práva na informácie, konzultácie a účasť na národnej a nadnárodnej úrovni. Predstavitelia organizácií zamestnávateľov a zamestnancov z partnerských krajín budú študovať rôzne formy účasti zamestnancov vo svojich krajinách, aby mohli rozvíjať právne aspekty atypického zamestnania a ich účinky. Aktivity projektu zahŕňajú vývoj výskumnej metodiky, zber údajov a realizáciu prieskumu, analýzu, vývoj súboru nástrojov pre školiteľov, realizáciu európskych školiacich kurzov a národných seminárov. Jedným z hlavných cieľov projektu je vypracovať súbor odporúčaní pre tvorcov politík a sociálnych partnerov o tom, ako podporiť účasť atypických pracovníkov v sektore služieb. Projekt tiež vyvinie školiaci program pre zástupcov odborových zväzov a zástupcov zamestnávateľov o tom, ako podporiť účasť atypických pracovníkov v sociálnom dialógu. Očakáva sa, že projekt bude mať niekoľko pozitívnych vplyvov, vrátane:
Zvýšenie povedomia o potrebách atypických pracovníkov a dôležitosti ich zapojenia do diania na pracovisku.
Zlepšenie právnych rámcov pre účasť atypických pracovníkov v sociálnom dialógu.
Zvýšenie kapacity odborových zväzov a zástupcov zamestnávateľov podporovať účasť atypických pracovníkov v sociálnom dialógu.
Posilnenie sociálneho dialógu v sektore služieb, čo povedie k lepším pracovným podmienkam pre všetkých pracovníkov.
Projekt Atypical je dôležitým príkladom toho, ako môžu sociálni partneri spolupracovať na podpore účasti atypických pracovníkov na pracovisku. Očakáva sa, že projekt bude mať významný vplyv na sektor služieb na Slovensku a v ďalších partnerských krajinách.
Čo je to neštandardné zamestnanie?
Neštandardné zamestnanie je opak klasickej formy práce. Uplatňovanie pracovných podmienok a ich organizácia, ktoré sa líšia od pravidiel, ktoré platia pre typický pracovný pomer.
Medzi neštandardné formy zamestnania patria napríklad:
práca na čiastočný alebo skrátený úväzok
práca na diaľku
práca na základe projektu
práca pre viacerých zamestnávateľov
samostatná zárobková činnosť
Neštandardné zamestnanie môže mať pozitívne aj negatívne dôsledky.
Medzi pozitívne dôsledky patrí:
flexibilita a prispôsobivosť trhu práce
zvýšená zamestnanosť
možnosť pre zamestnancov kombinovať prácu s inými aktivitami
Medzi negatívne dôsledky patrí:
neistota a nestabilita zamestnania
obmedzený prístup k sociálnej ochrane
zvýšené riziko zneužívania zo strany zamestnávateľov
Európska únia sa snaží regulovať neštandardné zamestnanie
Smernica 2002/14/ES ustanovuje všeobecné rámcové podmienky pre informovanie a porady so zamestnancami v Európskom spoločenstve.
Smernica 2019/1152/EÚ o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach v Európskej únii, chráni záujmy zamestnancov v súvislosti so vznikom atypických foriem práce.
Neštandardné zamestnanie je komplexná téma, ktorá si vyžaduje dôkladnú analýzu. Je dôležité, aby sa na túto tému hľadali riešenia, ktoré budú vyhovovať potrebám zamestnancov aj zamestnávateľov.
Medzi výhody neštandardného zamestnania patria:
Flexibilita a prispôsobivosť trhu práce. Neštandardné formy zamestnania umožňujú zamestnávateľom flexibilnejšie reagovať na zmeny na trhu práce. Napríklad práca na diaľku môže pomôcť zamestnávateľom prilákať talenty z iných miest.
Zvýšená zamestnanosť. Neštandardné formy zamestnania môžu pomôcť zvýšiť zamestnanosť, pretože umožňujú zamestnávať aj ľudí, ktorí by inak nemohli pracovať na plný úväzok, napríklad kvôli starostlivosti o deti alebo zdravotným problémom.
Možnosti pre zamestnancov kombinovať prácu s inými aktivitami. Neštandardné formy zamestnania môžu umožniť zamestnancom kombinovať prácu s inými aktivitami, napríklad so štúdiom alebo starostlivosťou o rodinu.
Medzi nevýhody neštandardného zamestnania patria:
Neistota a nestabilita zamestnania. Neštandardné formy zamestnania môžu byť menej stabilné ako tradičný pracovný pomer. Napríklad zamestnanci na čiastočný úväzok alebo na dobu určitú nemusia mať nárok na rovnaké výhody ako zamestnanci na plný úväzok alebo na dobu neurčitú.
Obmedzený prístup k sociálnej ochrane. Neštandardné formy zamestnania môžu viesť k obmedzenému prístupu k sociálnej ochrane, napríklad k nemocenskému poisteniu alebo dôchodkovému poisteniu.
Cieľom výskumného projektu je identifikovať a analyzovať najlepšie postupy pre zapojenie atypických pracovníkov do rozhodovania a iných foriem participácie v sektore služieb. Atypickí pracovníci sú tí, ktorí sú zamestnaní v neštandardných formách zamestnania, ako je napríklad práca na čiastočný úväzok, dočasná práca, práca na zmluvu a samostatná zárobková činnosť. V iniciatívach zamestnaneckej participácie sú často nedostatočne zastúpení, čo môže viesť k tomu, že majú menší vplyv na svoje pracovné podmienky a budúcnosť svojich organizácií.
Cieľom výskumného projektu je identifikovať a analyzovať najlepšie postupy pre zapojenie atypických pracovníkov do rozhodovania a iných foriem participácie v sektore služieb. Atypickí pracovníci sú tí, ktorí sú zamestnaní v neštandardných formách zamestnania, ako je napríklad práca na čiastočný úväzok, dočasná práca, práca na zmluvu a samostatná zárobková činnosť. V iniciatívach zamestnaneckej participácie sú často nedostatočne zastúpení, čo môže viesť k tomu, že majú menší vplyv na svoje pracovné podmienky a budúcnosť svojich organizácií.
Petra Podhorcová
hovorkyňa
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Má dlhoročné skúsenosti s prácou v najväčších slovenských printových, televíznych a rozhlasových médiách. Ako hovorkyňa RÚZ zodp...