Odborný výcvik alebo odbornú prax v rámci praktického vyučovania u zamestnávateľa vykonávajú žiaci najčastejšie pod vedením hlavného inštruktora alebo inštruktora, ktorých poslanie a úloha je z hľadiska dosahovania dobrých výsledkov žiakov kľúčová.
Fyzická osoba, ktorá po prvý raz začne vykonávať činnosť hlavného inštruktora alebo inštruktora musí do jedného roka absolvovať prípravu, ktorej obsah definuje legislatíva. Príprava je zabezpečovaná príslušnou stavovskou alebo profesijnou organizáciou. Praktické vyučovanie u zamestnávateľov môže byť poskytované v systéme duálneho vzdelávania alebo v systéme školského vzdelávania.
Príprava inštruktorov v systéme duálneho vzdelávania
Od 1. júna 2022 zabezpečuje RÚZ zákonnú, opakovanú a špecializačnú prípravu hlavných inštruktorov pre všetkých zamestnávateľov vo svojej vecnej pôsobnosti. Hlavný inštruktor je povinný zúčastniť sa zákonnej prípravy do jedného roka, odo dňa kedy začal túto funkciu vykonávať. Hlavný inštruktor je povinný absolvovať opakovanú prípravu po uplynutí obdobia platnosti certifikátu, teda po siedmych rokoch. Špecializačná príprava hlavných inštruktorov je zameraná na ďalší odborný rast, jej absolvovanie je dobrovoľné.
Vďaka vyškolenému hlavnému inštruktorovi môžu zamestnávatelia pripravovať inštruktorov vo vlastnej réžii a podľa vlastných potrieb samostatne alebo v spolupráci s lektorom RÚZ.
Čo je cieľom prípravy inštruktorov?
Poskytnúť hlavným inštruktorom a inštruktorom základné informácie o SDV, o právach a povinnostiach zamestnávateľov a o plánovaní a organizovaní vyučovania, rozvinúť ich zručnosti v oblasti motivácie a sprevádzania žiakov pri výkone praktického vyučovania a pripraviť ich na prácu so žiakmi tak, aby žiak získal odbornú spôsobilosť pre výkon povolania a stal sa po skončení príprav plnohodnotným členom pracovného tímu.
Hlavný inštruktor má u zamestnávateľa nenahraditeľnú úlohu, pri výkone svojej činnosti sa bežne stretáva s celým spektrom rôznorodých činností. Môže ísť o aktivity spojené s poskytovaním praktického vyučovania, napríklad sprevádza žiaka v procese získavania vedomostí, zručností, spôsobilostí, a rovnako tak participuje na tvorbe a koordinácii praktického vyučovania, zabezpečuje spoluprácu so strednou odbornou školou a podobne. Konkrétny rozsah činností hlavného inštruktora sa u jednotlivých zamestnávateľov môže líšiť. Cieľom prípravy je, aby boli hlavní inštruktori čo najlepšie pripravení na široké spektrum činností s ktorými sa pri výkone svojej funkcie môžu stretnúť.
Nemenej dôležitá je úloha inštruktora praktického vyučovania, ktorý má na starosti samotné vedenie žiakov v procese získavania vedomostí, zručností a spôsobilostí. V tejto súvislosti oboznamuje žiakov s procesnými postupmi, materiálmi a zariadeniami, no taktiež im prideľuje konkrétne úlohy a sleduje ich pracovnú činnosť. Samotná príprava preto cieli na to, aby inštruktorom sprostredkovali nielen základné informácie v súvislosti s výkonom povolania, na ktoré sa žiak pripravuje, ale aj z oblastí pedagogiky a psychológie.
Čo je obsahom prípravy hlavných inštruktorov?
Obsah školenia prípravy inštruktorov upravuje § 21b zákona č. 61/2015 Z .z. o odbornom vzdelávaní a príprave a zameriava sa na:
- Zabezpečenie práv a povinností žiaka na praktickom vyučovaní
- Organizácia praktického vyučovania
- Opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri praktickom vyučovaní
- Hmotné zabezpečenie žiaka
- Finančné zabezpečenie žiaka
- Vzdelávacie štandardy praktického vyučovania pre príslušný študijný/učebný odbor
- Základné znalosti z oblasti pedagogiky, psychológie a didaktiky
- Koordinácia praktického vyučovania v SDV
- Spôsob účasti hlavného inštruktora na hodnotení a klasifikácii žiaka
Chceme, aby školenie bolo pre účastníkov inšpiratívnym zážitkom – celá príprava preto prebieha interaktívnou formou. Realizuje sa prostredníctvom modulov, ktoré sú rozdelené na legislatívnu časť, zameranú na organizáciu a realizáciu praktického vyučovania u zamestnávateľa, a sprevádzanie žiaka na praktickom vyučovaní – pedagogika, psychológia. V prípade inštruktorov obsah prípravy určuje zamestnávateľ.
Kto zabezpečuje prípravu hlavných inštruktorov?
RÚZ zodpovedá za prípravu hlavných inštruktorov pre zamestnávateľov vo svojej vecnej pôsobnosti. Celý proces prípravy vedie odborne pripravená a skúsená lektorka Zlatica Valachová ktorej rukami už prešlo viac ako tisíc hlavných inštruktorov. Všetky dôležité informácie o procese prípravy hlavných inštruktorov a inštruktorov, najbližších voľných termínoch a možnosti prihlásiť sa na jednotlivé školenia vám poskytne naša koordinátorka prípravy inštruktorov Natália Reingráberová. Rovnako v prípade, že chcete realizovať prípravu inštruktorov v spolupráci s lektorkou RÚZ, kontaktuje priamo našu koordinátorku.
Aký je proces prípravy hlavných inštruktorov?
Príprava sa uskutočňuje prezenčnou (školenie) a dištančnou formou, pričom prezenčná forma má dve fázy, ktoré sú zárukou komplexnej prípravy hlavných inštruktorov. Prvá fáza trvá dva dni a je zameraná na získavanie základných poznatkov z oblasti legislatívy a psychológie. Druhá fáza, ktorá trvá deň, zase cieli na pedagogiku, spôsob zaúčania žiaka na praktickom vyučovaní a ukončenie prípravy s následným nadobudnutím certifikátu. Medzi prvou a druhou fázou je časový priestor pre dištančnú formu prípravy, ktorá poskytuje priestor na samostatné štúdium s možnosťou on-line konzultácii s lektorom prípravy hlavných inštruktorov. Po absolvovaní prípravy inštruktori získavajú certifikát, ktorý je potvrdením o absolvovaní prípravy inštruktora v zmysle § 22 ods. 1 písm. e) Zákona č. 61/2015 o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonom v znení neskorších predpisov a obsahuje aj zameranie prípravy.
Certifikát hlavného inštruktora a inštruktora pre systém duálneho vzdelávania vydáva vecne príslušná stavovská alebo profesijná organizácia s platnosťou na dobu siedmych rokov. Proces prípravy inštruktora určuje zamestnávateľ v súlade s metodickým pokynom.
Príprava inštruktorov v systéme školského vzdelávania
V systéme školského vzdelávania zodpovedá za celé odborné vzdelávanie a prípravu, vrátane praktického vyučovania, stredná odborná škola (SOŠ). Tá rozhoduje o výbere zamestnávateľa a žiakov, ktorí sa praktického vyučovania zúčastnia. Prípravu inštruktorov vykonáva SOŠ, ktorá má so zamestnávateľom uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania – škola získava oprávnenie zabezpečovať prípravu inštruktorov na základe registrácie v RÚZ.
O registráciu môžu školy požiadať elektronicky na adrese vzdelavanie@ruzsr.sk. Súčasťou registrácie je aj doručenie zoznamu zamestnávateľov, s ktorými má škola uzatvorenú zmluvu o poskytovaní praktického vyučovania podľa §8 Zákona č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave v znení neskorších predpisov.
Škola si môže prípravu zabezpečiť buď samostatne alebo v spolupráci s lektorkou RÚZ. Príprava sa uskutočňuje v súlade so zákonom a metodickým pokynom RÚZ.
Certifikát inštruktora pre systém školského vzdelávania vydáva RÚZ na základe riadne vyplnených a doručených podkladov (vzory k dispozícii v dokumentoch na stiahnutie). Certifikát je platný sedem rokov, pričom je výhradne určený na poskytovanie praktického vyučovania na pracovisku zamestnávateľa, tzn. v školskom systéme. Evidenciu všetkých vydaných certifikátov vedie RÚZ.