Európski zamestnávatelia, združení v BusinessEurope, plne podporujú sankcie o ktorých, v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu rozhodli orgány Európskej únie (EÚ). Upozorňujú, že ide o bezprecedentné porušenie medzinárodného práva a najzávažnejšiu bezpečnostnú krízu od druhej svetovej vojny v stávke ktorej sú mier, sloboda a ľudské životy. Zdôrazňujú, že je povinnosťou EÚ, vládnych predstaviteľov i tretieho sektora brániť medzinárodné právo a podporovať Ukrajinu a jej obyvateľov v maximálnej možnej miere. Lídri európskeho biznisu sa na rokovaní Rady prezidentov BusinessEurope zhodli na spoločnom odkaze pred samitom hláv štátov, ktorý sa koná práve v týchto dňoch vo Versailles.
Zamestnávatelia upozorňujú, že súdržnosť sveta v tejto kríze je nevyhnutná – Spojené štáty americké (USA), EÚ a ďalší partneri podľa nich musia postupovať jednotne i v nasledujúcom období pri uplatňovaní sankcií, hľadaní riešení masívnych výpadkov dodávok tovaru, prijímaní podporných opatrení pre podniky a ich pracovníkov či pri pomoci občanom a spoločnostiam EÚ, ktoré sa nachádzajú v zasiahnutých oblastiach. „Vojnový konflikt spôsobil množstvo ľudského nešťastia, no zároveň zjednotil celý svet, vrátane toho podnikateľského. Tisíce zamestnávateľov naprieč Európou sa prakticky ihneď zapojilo do pomoci a ľuďom, ktorí musia v obavách o vlastné životy opustiť svoje domovy, poskytujú humanitárnu i finančnú pomoc. Tento čin šokoval celý svet – zamestnávatelia sú znepokojení, zdesení a odhodlaní pomôcť v maximálnej možnej miere,“
zdôrazňuje prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.
EÚ podľa európskeho zamestnávateľského sektora v uplynulých dňoch potvrdila svoju globálnu silu a jasne ukázala, že stojí za európskymi hodnotami. Zamestnávatelia, združení v BusinessEurope zároveň upozorňujú, že je mimoriadne dôležité, aby EÚ a jednotlivé členské štáty spoločne pracovali na budovaní odolnejšieho európskeho hospodárstva. „Musíme jednoznačne znížiť riziko závislosti a vystavenia sa nespoľahlivým dodávateľom, ale aj vybudovať koalície s podobne zmýšľajúcimi partnermi a diverzifikovať naše zdroje dodávok. Zabezpečenie konkurencieschopnosti našich spoločností v zahraničí a budovanie nových trhových príležitostí bude nevyhnutné na podporu nášho hospodárskeho oživenia,“ vysvetľuje prezident RÚZ.
Únia podľa neho potrebuje predovšetkým akútne posilniť vnútorný trh s energiami a diverzifikovať svoje zdroje dodávok. Problematika Green Dealu ako aj zrýchlené zavádzanie projektov v oblasti energetickej účinnosti a energie z obnoviteľných zdrojov je podľa európskych zamestnávateľov dôležitou súčasťou odpovede – avšak tá by mala rešpektovať potrebu zachovania konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva. „To si vyžaduje najmä zavádzanie realistických energetických politík,“ spresňuje Miroslav Kiraľvarga. „Európske podniky sú zjednotené v odhodlaní spolupracovať s vedúcimi predstaviteľmi EÚ na mieri a prosperite. Všetci spoločne musíme pracovať s cieľom zmierniť negatívne dôsledky na európske hospodárstvo, zvýšiť našu energetickú nezávislosť a posilniť naše obranné schopnosti. Únia musí brániť svoje hodnoty a naďalej podporovať Ukrajinu, ktorá bola brutálne napadnutá a napadnutá len preto, že jej občania chcú žiť v demokracii,“ uzatvárajú európski zamestnávatelia vo svojom stanovisku.