Prinesme Európu späť na cestu rastu s ambicióznou a efektívnou stratégiou dlhodobej konkurencieschopnosti
Pred jarným zasadnutím Európskej rady 23.-24. marca predstavila BusinessEurope svoj každoročný reformný barometer - "Globálna konkurencieschopnosť Európskej únie (EÚ) je ohrozená".
Prezident BusinessEurope Fredrik Persson uviedol:
"Únia musí rýchlo vrátiť európsku ekonomiku na cestu rastu a prosperity. Naša globálna konkurencieschopnosť je pod masívnym tlakom - investície sú čoraz viac vytláčané z Európy. Príliv priamych zahraničných investícií do EÚ v roku 2021 klesol o 66 percent v porovnaní s rokom 2019, pričom investície v USA počas toho istého obdobia stúpli o 63 percent. Na zhoršujúce sa podmienky v Európe pritom dopláca celý európsky priemysel. Naše podniky čelia výrazne vyšším cenám za energie a podstatne prudšiemu nárastu regulačnej záťaže ako hlavní konkurenti. Významným faktorom, ktorý priamo ovplyvňuje investície je pritom podpora zo strany jednotlivých vlád. Globálna súťaž o investície, zamestnanosť, rast a technologickú inováciu je rozhodnutá atraktívnym podnikateľským prostredím s jednoduchými a jasnými pravidlami. Najvyššou prioritou musí byť vytvorenie regulačného priestoru pre firmy, riešenie vysokých nákladov na energie a reformou trhu s elektrinou v rámci EÚ."
Hlavné zistenia správy zahŕňajú:
- Približne 90 percent našich členských zamestnávateľských organizácií sa domnieva, že v porovnaní s našimi globálnymi konkurentmi je investičné prostredie únie menej atraktívne ako pred tromi rokmi.
- Priame zahraničné investície do únie klesli o 66 percent v roku 2021 oproti roku 2019, čo kontrastuje so 63-percentným nárastom v USA za rovnaké obdobie.
- Počet zelených investičných projektov v EÚ klesol o 15 percent medzi rokmi 2021 a 2022, v porovnaní s 18-percentným nárastom v USA za rovnaké obdobie.
- Takmer 90 percent európskych zamestnávateľov považuje ceny energií za najväčšiu výzvu pre investičné prostredie Európy a za hlavný dôvod zhoršovania konkurencieschopnosti EÚ v posledných troch rokoch.
- Veľkoobchodné ceny plynu v EÚ vzrástli o viac ako 1 100 percent medzi rokmi 2019 a ich vrcholom v roku 2022, v porovnaní so zvýšením o približne 200 percent v USA a 100 percent v Japonsku.
- Regulačné prostredie je vnímané ako druhá z troch najväčších výziev viac než polovicou našich členov.
- Väčšina členov považuje regulačné zaťaženie V EÚ za vyššie ako v iných veľkých rozvinutých ekonomikách.
- Naši členovia tiež v posledných rokoch zaznamenali pokles kvality uplatňovania nástrojov lepšej regulácie únie v posledných rokoch.
Celý Reformný barometer BusinessEurope 2023, ako aj kľúčové zistenia a podrobné hodnotenia národných členských federácií nájdete v dokumentoch na stiahnutie.
O BusinessEurope Reform Barometri
Reformný barometer BusinessEurope sleduje globálny konkurenčný výkon Európy na základe kľúčových ukazovateľov, ktoré zahŕňajú zdaňovanie a verejné financie, podnikateľské prostredie, inovácie a zručnosti, prístup k financovaniu a finančnú stabilitu. Prosperujúci podnikateľský sektor je nevyhnutným základom pre dosiahnutie vyššej životnej úrovne, miezd a príjmov a poskytovanie financií na dosiahnutie širokého spektra výziev, ku ktorým patrí aj zelená transformácia.