Atypická účasť zamestnancov na rozhodovaní atypických pracovníkov – príklad sektora služieb
Cieľom výskumného projektu je identifikovať a analyzovať najlepšie postupy pre zapojenie atypických pracovníkov do rozhodovania a iných foriem participácie v sektore služieb. Atypickí pracovníci sú tí, ktorí sú zamestnaní v neštandardných formách zamestnania, ako je napríklad práca na čiastočný úväzok, dočasná práca, práca na zmluvu a samostatná zárobková činnosť. V iniciatívach zamestnaneckej participácie sú často nedostatočne zastúpení, čo môže viesť k tomu, že majú menší vplyv na svoje pracovné podmienky a budúcnosť svojich organizácií.
Projekt realizuje konzorcium partnerov zo šiestich európskych krajín: Bulharska, Talianska, Poľska, Srbska, Slovenska a Španielska. Konzorcium zahŕňa výskumné ústavy, odborové zväzy a organizácie zamestnávateľov.
Projekt bude využívať rôzne metódy na zber údajov, vrátane prieskumov, prípadových štúdií a rozhovorov s atypickými pracovníkmi, zamestnávateľmi a zástupcami odborových zväzov. Údaje sa použijú na analýzu súčasného stavu zapojenia atypických pracovníkov do rozhodovania v sektore služieb a na identifikáciu najlepších postupov pre zvýšenie zapojenia. Výsledky projektu budú šírené prostredníctvom rôznych kanálov, vrátane akademických publikácií, politických správ a seminárov pre zamestnávateľov, odborové zväzy a ďalšie zainteresované strany. Očakáva sa, že projekt prispeje k lepšiemu pochopeniu výziev a príležitostí zapojenia atypických pracovníkov do rozhodovania v sektore služieb a pomôže rozvíjať inkluzívne a účinnejšie iniciatívy zamestnaneckej participácie.
Príklad sektora služieb:
Jedným z príkladov sektora služieb, kde je zapojenie atypických pracovníkov dôležité, je sektor gastronómie. V tomto sektore je veľká časť zamestnancov zamestnaná na čiastočný úväzok alebo na dobu určitú. Títo pracovníci majú možno menší vplyv na svoju pracovnú dobu a rozvrhy a možno nie sú tak často konzultovaní o dôležitých rozhodnutiach týkajúcich sa podniku. Zamestnávatelia však môžu atypických pracovníkov zapojiť do rozhodovania a iných foriem participácie rôznymi spôsobmi. Zamestnávatelia môžu napríklad:
Vytvárať fóra zamestnancov, kde sa môžu atypickí pracovníci stretnúť s vedením a diskutovať o svojich obavách a návrhoch.
Zriadiť spoločné výbory vedenia a zamestnancov na rozhodovanie o otázkach, ako je rozvrh práce a pracovné podmienky.
Poskytovať atypickým pracovníkom školenie o zamestnaneckej participácii a o ich právach ako zamestnancov.
Podporovať atypických pracovníkov, aby vstúpili do odborových zväzov alebo iných organizácií zamestnancov.
Zapojením atypických pracovníkov do rozhodovania a iných foriem participácie môžu zamestnávatelia zlepšiť pracovné podmienky pre všetkých zamestnancov a vytvoriť demokratickejšie a inkluzívnejšie pracovisko.
Petra Podhorcová
hovorkyňa
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Má dlhoročné skúsenosti s prácou v najväčších slovenských printových, televíznych a rozhlasových médiách. Ako hovorkyňa RÚZ zodp...