Analytický komentár RÚZ: Zvýšené zamestnávanie zahraničných pracovníkov ako riešenie problému nedostatku pracovnej sily na Slovensku
Situácia s nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov naprieč výrobnými a dopravnými sektormi na Slovensku je alarmujúca. Upozorňujú na to zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vo svojom najnovšom Analytickom komentári[1]. Zamestnávatelia zdôrazňujú, že vzhľadom na zásadné demografické zmeny a nízku dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily na domácom pracovnom trhu sa potvrdzuje, že zamestnávanie zahraničných pracovníkov predstavuje efektívne riešenie. Tento krok je nevyhnutný nielen v oblastiach, kde chýbajú odborníci s potrebnými kvalifikáciami, ale aj na menej atraktívnych pozíciách, ktoré firmy dlhodobo nedokážu obsadiť.
Počet ľudí zamestnaných na Slovensku za posledných desať rokov výrazne stúpol v dôsledku rastu ekonomiky. Demografické zmeny vrátane starnutia populácie v kombinácii s opakovanými nepriaznivými zásahmi vlády do podnikateľského prostredia však spôsobujú, že zamestnanosť v súčasnosti už stagnuje, ba dokonca mierne klesá, a to najmä v súkromnom sektore. Už v horizonte najbližších pätnástich rokov sa stav ešte viac zhorší. „Pracujúcich do roku 2040 z dôvodu demografie výrazne ubudne. Slovenskí zamestnávatelia pritom už dnes pociťujú výrazný nedostatok pracovných síl napr. len v sektore dopravy evidujeme cez 16400 otvorených pozícií, ktorý ich obmedzuje viac ako v iných krajinách Európskej únie (EÚ). To je štrukturálny problém, ktorý bude ďalej negatívne pôsobiť na produktivitu našej ekonomiky, a tým aj na celkovú kvalitu života a verejné financie. Je preto potrebné realizovať opatrenia na zvýšenie dostupnosti pracovnej sily,“ vysvetľuje viceprezident RÚZ, Pavol Piešťanský. Jednými z riešení sú užšie prepojenie vzdelávacieho systému s reálnymi potrebami trhu práce a jasné zadefinovanie spoločenskej objednávky, zmena v dôchodkovom systéme, inklúzia dlhodobo nezamestnaných občanov či zamestnávanie kvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín vo vyššej miere.
Zatiaľ čo mnohé európske krajiny úspešne využívajú pracovný potenciál zahraničných pracovníkov, Slovensko dlhodobo nepatrí medzi krajiny s vysokým podielom zamestnaných cudzincov. Podľa posledných štatistík k 1. januáru 2024 žili na Slovensku iba 4 % cudzincov, pričom 2,9 % tvorili občania iných členských štátov EÚ a 1,1 % pochádzalo z krajín mimo EÚ. V porovnaní s inými krajinami únie, ako je napríklad Rakúsko (22 %) alebo Nemecko (20 %), sú tieto čísla alarmujúco nízke. „Historické skúsenosti ukazujú, že migrácia môže mať pre krajinu pozitívne ekonomické efekty. Mnohé krajiny, ako Nemecko, Poľsko či Česko, úspešne využívajú migráciu ako nástroj na posilnenie svojich ekonomík a pracovných trhov. Slovensko však čelí problému nízkej migrácie a výraznému odlivu vlastnej pracovnej sily. Kým v iných krajinách EÚ žije približne 300-tisíc Slovákov, Slovensko stále nedokáže prilákať dostatočný počet kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia,“
pokračuje Piešťanský. Pre porovnanie, v Českej republike pracuje približne 1 milión cudzincov (19 % pracujúcej populácie), zatiaľ čo na Slovensku je to len približne 115-tisíc (5 % pracujúcej populácie). „Tento rozdiel ukazuje, že Slovensko má obrovský nevyužitý potenciál v oblasti zahraničných pracovníkov,“ konštatuje.
V rámci snahy o zefektívnenie procesu zamestnávania cudzincov sa od 15. júla 2024 na Slovensku uplatňuje novela zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov. Táto zmena prináša zjednodušenie administratívnych postupov a zrýchlenie procesov zamestnávania zahraničných pracovníkov. „V praxi došlo k čiastočnému odbúraniu byrokracie a zrýchleniu nástupu do práce. Skrátila sa lehota na rozhodnutie o žiadosti o povolenie na zamestnanie z 90 na 60 dní a novela tiež zjednodušila proces udelenia modrých kariet pre vysokokvalifikovaných pracovníkov, pričom umožnila ich udelenie až na 5 rokov. Aj napriek tomu však naša krajina v oblasti zamestnávania kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia zaostáva v porovnaní s inými, nielen okolitými, krajinami,“ dopĺňa hlavný ekonóm RÚZ, Alexander Karšay. Slovensko nevyhnutne musí vytvoriť atraktívnejšie podmienky pre zahraničných pracovníkov. „Zjednodušenie administratívnych procesov, lepšia integrácia na trhu práce a modernizácia migračnej politiky môžu našej krajine pomôcť posilniť svoju konkurencieschopnosť v boji o zahraničné talenty a odborníkov,“ uzatvára viceprezident RÚZ, Pavol Piešťanský.
Návrhy opatrení RÚZ na zlepšenie dostupnosti pracovnej sily:
- Zaviesť celonárodný stabilný, výkonný a prepojený systém inklúzie na trhu práce.
- Podporovať kvalitu vzdelávacieho procesu na všetkých úrovniach a jeho prepojenie s praktickými požiadavkami zamestnávateľov.
- Ďalej zefektívňovať proces prijímania a zamestnávania cudzincov, najmä skracovať lehoty, znižovať administratívnu záťaž a zlepšiť spoluprácu zapojených úradov, aby zamestnávatelia mohli rýchlejšie a flexibilnejšie získavať potrebnú pracovnú silu.
- Výrazne obmedziť možnosť odchodu do predčasného dôchodku, prípadne túto možnosť zrušiť. Ekonomika si nemôže dovoliť vzdávať sa pracovnej sily pri výraznom nedostatku pracovných síl a obrovskom deficite verejných financií. Každá ruka je v momentálnej nepriaznivej demografickej situácii dobrá. Pokiaľ niekto nie je schopný pracovať tesne pred oficiálnym dôchodkovým vekom, na tieto účely slúžia nemocenské dávky, prípadne dávky v nezamestnanosti.
- Prirodzeným odchodom do dôchodku nechať zredukovať počet zamestnancov verejného sektora (potenciál najbližších 13 rokov až 100-tisíc osôb) a nenahrádzať, alebo len čiastočne ich nahrádzať, novou pracovnou silou. Tým sa docieli väčšia dostupnosť zamestnancov pre súkromný sektor.
- Zvýšiť vek odchodu do dôchodku o 1 alebo 2 roky nad rámec aktuálne platnej legislatívy.