Protiinflačný balík a zdaňovanie vybraných ziskových podnikov či skrátenie prechodného obdobia na odstrihnutie sa od ruskej ropy – to sú len niektoré z opatrení, ktoré v uplynulých týždňoch predstavila vláda. Napriek tomu, že negatívne dôsledky ich prijatia pocíti slovenská ekonomika i domácnosti, sociálni partneri do diskusie o ich zmysluplnosti a schválení prizvaní neboli. Udalosti eskalovali až do mimoriadneho rokovania tripartity za účasti premiéra, ktoré sa zaoberalo (ne)dodržiavaním riadneho legislatívneho procesu a možnosťami, ako tento stav napraviť. „O nevyhnutnosti sociálneho dialógu sa na Slovensku hovorí roky...o nevyhnutnosti hľadať a prijímať opatrenia, ktoré minimalizujú negatívne dopady na domácnosti, no zároveň i podniky, ktoré ľudí zamestnávajú sa hovorí roky tiež...Faktom však zostáva, že časy, v ktorých čelíme štyrom krízam zároveň nemajú na Slovensku obdobu a vyžadujú si spoluprácu, vecnú diskusiu a jasné dodržiavanie pravidiel zo strany štátu i jednotlivých sociálnych partnerov,“ tvrdí prezident RÚZ, Miroslav Kiraľvarga.
Zamestnávatelia, zástupcovia zamestnancov i samospráv pritom jasne deklarovali, že napriek tomu, že HSR plní zo zákona úlohu poradného orgánu vlády, sociálny dialóg, najmä pri kľúčovej legislatíve, v praxi neraz absentuje. V tejto súvislosti premiér Eduard Heger priznal, že proces komunikácie vlády a jednotlivých ministrov so sociálnymi partnermi je nutné zefektívniť. Prispieť by k tomu, po novom, mala aj jeho aktívna účasť na jednotlivých rokovaniach HSR. „Plne podporujeme zámer premiéra aktívne participovať na rokovaniach tripartity. Verím, že intenzívnejšia komunikácia za jeho účasti prispeje k posilneniu významu tripartity, ktorá sa stane skutočným poradným orgánom vlády, a to nielen na papieri, “ konštatuje prezident RÚZ.
V kontexte vojnového konfliktu na Ukrajine, s ním súvisiacou energetickou a surovinovou krízou a rastúcou infláciou zamestnávatelia, združení v RÚZ očakávajú, že im vláda čo najskôr predstaví súbor opatrení na podporu domácej ekonomiky a domácností, ktoré sú v priamom ohrození. „Štát, podniky i domácnosti – všetci sme na jednej lodi. Napriek prísľubom však ucelený plán vlády ešte stále nepoznáme, avšak pevne veríme, že v súčasnej krízovej situácii bude čo najskôr predmetom mimoriadneho rokovania ďalšej HSR, ktorá Slovensku prinesie konkrétne riešenia,“ dodáva Miroslav Kiraľvarga.