Porušovanie férových pravidiel a obchádzanie štandardného legislatívneho procesu, zdá sa, ani po opakovaných prísľuboch vlády, nekončí. Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) upozorňujú na ďalší legislatívny návrh, ktorý v krízových časoch výrazne zaťaží domáce podniky. Poslanecká novela Zákonníka práce, ktorá bez akejkoľvek vecnej diskusie prešla prvým čítaním v parlamente, môže podľa nich dokonca negatívne ovplyvniť aj celkovú zamestnanosť v krajine a jednotlivé domácnosti. Zamestnávatelia preto vyzývajú poslancov i vládu, aby nehazardovali so stabilitou slovenskej ekonomiky a začali hľadať skutočne systémové riešenia kríz, ktorým aktuálne čelíme.
Poslanecká novela Zákonníka práce predpokladá s opätovným naviazaním mzdových príplatkov za prácu počas noci, víkendov či sviatkov na aktuálnu sadzbu minimálnej mzdy. Tie pred niekoľkými rokmi dočasne zmrazila vláda v súvislosti s vypuknutím globálnej pandémie a jej negatívnymi dopadmi na podnikateľský sektor. Zamestnávatelia združení v RÚZ upozorňujú, že nová právna úprava zásadným spôsobom zvýši náklady podnikom, ktoré už mesiace bojujú s energetickou krízou a bezprecedentným predražovaním výroby, aké na Slovensku nemá obdoby, a to bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. „Mnohí zamestnávatelia sa ešte stále plne nevysporiadali s dôsledkami pandémie a už takmer rok zápasia s inflačnou a energetickou krízou. To všetko v kombinácii s nulovou pomocou zo strany štátu spôsobuje, že mnohé podniky sú už dnes na hrane prežitia. Je absurdné a krajne nezodpovedné, že s takýmto návrhom prichádzajú poslanci práve v týchto časoch, a to bez akejkoľvek diskusie so sociálnymi partnermi a firmami,“
zdôrazňuje viceprezident RÚZ, Jozef Špirko.
Zamestnávatelia zároveň upozorňujú, že slovenská ekonomika sa nachádza v neľahkej situácii, ktorej negatívne dopady pociťujú domácnosti aj podniky. Práve z tohto dôvodu, v záujme najohrozenejších, nízkopríjmových zamestnancov, zamestnávatelia presadili zvýšenie minimálnej mzdy pre budúci rok nad rámec zákona. „Všetci sme na jednej lodi – pokiaľ aktuálnu situáciu neustoja podniky, neustojí ich ani štátna kasa, a ani domácnosti. Prijímanie, na oko, sociálnych opatrení, ktoré však v skutočnosti ešte viac oslabia firmy a ohrozia zamestnanosť nie je ničím iným než bezbrehým populizmom, ktorý so sociálnou politikou a racionálnym riadením štátu v krízových časoch nemá nič spoločné,“
konštatuje Špirko.
RÚZ preto vyzýva poslancov i vládu, aby novelu Zákonníka práce v tejto podobe buď riadne prediskutovali so zástupcami zamestnávateľov alebo ju v čo najkratšom čase z rokovania parlamentu stiahli.