Rozvoj digitalizácie a automatizácie výrazne mení fungovanie väčšiny hospodárskych odvetví. Zároveň nastoľuje nové požiadavky aj na zručnosti zamestnancov. Otázkou úspechu v procese digitálnej transformácie je pritom miera pripravenosti nás všetkých – podnikov, domácností i štátu. Práve aktuálne výzvy, ktorým v tejto oblasti Slovensko čelí a možnosti prehĺbenia užšej spolupráce vlády so sociálnymi partnermi boli predmetom dnešného interaktívneho workshopu Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).
Väčšina slovenských zamestnávateľov a zamestnancov v sektoroch potravinárstva a obchodu sa v súvislosti s digitálnou transformáciou neobáva masívneho zániku pracovných miest – vyplýva to z analýzy, ktorú RÚZ vypracovala v rámci európskeho projektu WorkTransitionCEE (WTCEE). Viac ako 60 domácich podnikov a takmer 2 000 zamestnancov z rôznych pracovných pozícií v rámci nej odpovedalo na súbor otázok s cieľom identifikovať riziká, výzvy a príležitosti digitalizácie. „Výsledky potvrdzujú, že tieto segmenty sú relatívne stabilné – drvivá väčšina zamestnávateľov a zamestnancov vníma digitalizáciu ako príležitosť, nie ako hrozbu,“ vysvetľuje Michal Mešťan, prodekan pre rozvoj Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela a spoluautor štúdie. Zamestnávatelia však pripúšťajú možnosť zmien, a to najmä v potravinárskom priemysle. „V obchode sa môžu meniť pracovné úlohy zamestnancov, ale zmena štruktúry sa vo všeobecnosti neočakáva. Vplyvom digitalizácie a automatizácie očakávame ešte intenzívnejšiu časovú úsporu v pracovných činnostiach zamestnancov,“
pokračuje expert Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO) Marcel Blaščák.
Štúdia tiež ukázala zamestnávatelia oboch sektorov považujú digitálne zručnosti za dôležité, a to najmä v kontexte pandémie koronavírusu, ktorá implementáciu nových technológií a automatizáciu procesov výrazne urýchlila. „Pozitívne je aj to, že až 90% zamestnávateľov v sektore obchodu uviedlo, že ich zamestnanci majú záujem o ďalšie vzdelávanie v oblasti IKT,“ dopĺňa Barbora Mazúrová z Univerzity Mateja Bela a spoluautorka štúdie. Zamestnanci tiež očakávajú, že v blízkej budúcnosti budú od nich zamestnávatelia vyžadovať väčšiu flexibilitu, time-manažment, aktívne počúvanie a učenie sa, predvídavosť, i komplexné riešenie problémov. „V tejto oblasti vládu dlhodobo upozorňujeme, že Slovensko potrebuje ucelený systém celoživotného vzdelávania. V súčasnosti sa u nás doňho zapája len zhruba 3,5 percenta dospelých ľudí, čo je žalostne málo a pritom je práve slovenská ekonomika najviac ohrozená automatizáciou, ktorá vyžaduje zmenu zručností podstatnej časti pracovnej sily. Priemer európskych krajín je pritom 12% a požiadavkou únie je, aby krajiny do roku 2030 dosiahli až 35%,“ zdôrazňuje 1. viceprezident RÚZ, Mário Lelovský.
Aj naďalej však platí, že v oblasti digitalizácie ťahá Slovensko dlhodobo za „kratší koniec“ – v Indexe podnikovej digitalizácie a v úrovni digitálnej adopcie naša krajina stále zaostáva nielen za Dánskom či Holandskom, no dokonca aj za susedným Maďarskom a Českom. Zlá štruktúra slovenského hospodárstva, slabý rozvoj výskumu a vývoja či nízka miera digitalizácie verejného sektora sú niektoré z atribútov, v dôsledku ktorých je Slovensko v úrovni rozvoja digitalizácie pod priemerom krajín Európskej únie (EÚ). „Budúcnosť prináša nové technológie, zmeny pracovných postupov a kladie nové požiadavky na schopnosti a zručnosti zamestnancov – spolupráca aj v presadzovaní zapájania sa zamestnancov do celoživotného vzdelávania a otvorená komunikácia sociálnych partnerov je tak dôležitejšia než kedykoľvek predtým. O to viac nás teší participácia na projektoch, ktoré prinášajú konkrétne riešenia z ktorých benefituje celá spoločnosť. Pevne veríme, že nám v tejto oblasti bude vláda partnerom,“ uzatvára prezidentka Nezávislých kresťanských odborov Slovenska (NKOS) Ľubica Černá.
Dokáže potravinárstvo a obchod využiť digitalizáciu vo svoj prospech?
17.06.2022
sociálny dialóg
tlačové správy
Otázkou úspechu v procese digitálnej transformácie je miera pripravenosti všetkých – podnikov, domácností i štátu. Práve aktuálne výzvy, ktorým v tejto oblasti Slovensko čelí a možnosti prehĺbenia užšej spolupráce vlády so sociálnymi partnermi boli predmetom interaktívneho workshopu Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), ktorý sa uskutočnil pod záštitou medzinárodného projektu WorkTransitionCEE.
Petra Podhorcová
hovorkyňa
Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Má dlhoročné skúsenosti s prácou v najväčších slovenských printových, televíznych a rozhlasových médiách. Ako hovorkyňa RÚZ zodp...