Zamestnávatelia, ktorí financujú triedený zber odpadov, požadujú stretnutie s ministrom životného prostredia – chcú byť súčasťou diskusie o nastavení nových pravidiel
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) majú zásadné výhrady voči návrhu zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na znovuzavedenie minimálnych sadzieb na zabezpečenie triedeného zberu odpadu. Upozorňujú, že návrh na opätovné prijatie vyhlášky negatívne ovplyvní celé odvetvie, čo potvrdzuje aj stanovisko Protimonopolného úradu SR (PMÚ SR). RÚZ v tejto súvislosti požaduje účasť na stretnutí ministra životného prostredia so samosprávami.
Začiatkom októbra potvrdilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR), že so zástupcami ZMOS bude diskutovať o opätovnom zavedení vyhlášky z roku 2020 o rozšírenej zodpovednosti výrobcov vyhradených výrobkov a o nakladaní s vyhradenými prúdmi odpadov, ktorá určuje minimálne sadzby na určenie nákladov na zabezpečenie triedeného zberu odpadov z obalových a neobalových výrobkov. Táto vyhláška v praxi platila len rok (2021) – to, že je sporná potvrdil aj samotný PMÚ SR, ktorý upozornil na jej nesúlad so súťažným právom. „Podstata vyhlášky spočíva v tom, že zavádza minimálne jednotné ceny, ktoré by mali organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) platiť zberovým spoločnostiam. Zberové spoločnosti však vykonávajú svoju činnosť lokálne a náklady na triedený zber sú v jednotlivých regiónoch rôzne, závisia napr. od hustoty obyvateľstva alebo geografických daností územia. Pri zavedení minimálnych „cien“ by však všetky zberové spoločnosti mali prakticky rovnaké príjmy, bez ohľadu na to, koľko odpadu na danom území v skutočnosti vytriedia a spracujú,“ uvádza sa v stanovisku RÚZ.
Samosprávy pritom argumentujú najmä tým, že zberové spoločnosti sú finančne poddimenzované a zavedenie minimálnych cien má výrobcov motivovať, aby svoj odpad spracúvali environmentálne najvhodnejším spôsobom. Výrobcovi však upozorňujú, že tento zámer sa v praxi minie účelu. „Vyhláškou sa garantuje zberovým spoločnostiam výrazne vyšší príjem ako mali doposiaľ, a to aj napriek tomu, že väčšina z nich je dlhodobo zisková. Získanie peňazí však nie je podmienené žiadnymi povinnosťami pre zberové spoločnosti. Nie je určené, na čo majú byť peniaze použité (prevádzka, investície, modernizácia, rozšírenie kapacít,...), či sú určené len pre zberovú spoločnosť alebo časť aj pre recyklátora odpadu,“ zdôrazňujú zamestnávatelia.
Výrobcovia, združení v RÚZ, zároveň upozorňujú, že ide o vážny zásah do fungovania obehového hospodárstva, ktorý by mal byť odborne posúdený a prediskutovaný so všetkými zúčastnenými stranami. Z tohto dôvodu oslovili ministra životného prostredia so žiadosťou o spoločné stretnutie aj za účasti zástupcov ZMOS a PMÚ SR. „Je potrebné, aby bolo dôsledne zanalyzované, prečo má byť takýto nástroj, ktorý je v rozpore so súťažným právom, opätovne zavedený, aké budú jeho dopady na všetkých aktérov, a aké sú alternatívy financovania triedeného zberu. Zároveň je nevyhnutné, aby bol celý proces transparentný,“ uvádza sa v stanovisku.