RÚZ upozorňuje, že právny štát je kľúčovým pilierom udržania prosperity existujúcich firiem, pritiahnutia zahraničných investícií a budovania férového a stabilného podnikateľského prostredia – postup vlády je hazardom, ktorý ohrozuje dôveru v predvídateľnosť podnikania na Slovensku. „Problém rastúcich cien energií nespôsobili Slovenské elektrárne, ako jediný prevádzkovateľ jadrových zariadení na Slovensku, a jeho riešenie nemôže byť otázkou zle pripravených krokov, ktoré môžu mať zásadné negatívne dopady nielen na uvedenú spoločnosť, ale vyvolať sériu kaskádových efektov, ktorá by sa významne dotkla bankového sektora, mnohých dodávateľov a ďalších firiem na Slovensku,“ uvádza sa v stanovisku RÚZ.
Zamestnávatelia zdôrazňujú, že jadrový sektor má v našej krajine dlhoročnú tradíciu a len ťažko nahraditeľné postavenie – Slovensko, ako jedna z najpriemyselnejších krajín únie, totiž okrem jadra a plynu nemá iný spoľahlivý zdroj energie. Kroky, ktoré by mohli viesť k bankrotu Slovenských elektrární, by tak podľa nich mohli spôsobiť destabilizáciu celého energetického sektora a zásadne otriasť dôverou investorov. „Vážne dopady by to mohlo mať aj na ďalšie oblasti ekonomiky“, upozorňuje RÚZ.
Vláda a parlament by sa podľa zamestnávateľov mali vyvarovať akýchkoľvek krokov, ktoré neproporčne a diskriminačne postihujú jeden sektor ekonomiky či jednu firmu. Takýto postup je podľa nich v demokratických krajinách neakceptovateľný, a preto vyzývajú vládu a parlament, aby návrh zákona stiahli z rokovania parlamentu a začali rokovať, za účasti všetkých dotknutých subjektov, o možnostiach systémového riešenia zvyšovania cien energií.