Negatívne ovplyvní najohrozenejšie skupiny slovenského obyvateľstva a ešte viac ukrojí z rodinných rozpočtov v čase extrémneho zvyšovania inflácie – tak hodnotia zamestnávatelia, združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ), najnovšiu novelu zákona z dielne ministerstva zdravotníctva. V tejto súvislosti vyzývajú vládu, aby pred jej prijatím pristúpila k odbornej diskusii so sociálnymi partnermi a zabránila tak negatívnym dopadom na slovenské domácnosti v krízových časoch.
Novela zákona počíta s plošným zavedením takzvaného minimálneho vymeriavacieho základu pre zdravotné poistenie, čo v praxi zásadným spôsobom negatívne ovplyvní predovšetkým nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. „Je nepochopiteľné, že vláda s takýmto návrhom prichádza v čase, kedy stojíme pred ekonomickou recesiou a inflácia čoraz viac zaťažuje rodinné rozpočty našich zamestnancov. Zamestnávatelia túto situáciu citlivo vnímajú a snažia sa ju, aspoň čiastočne, kompenzovať dohodou o zvýšení minimálnej mzdy na budúci rok – vládny návrh na zvýšenie odvodov je však v ostrom protiklade s našimi snahami o adresnú pomoc,“ konštatuje viceprezident RÚZ, Jozef Špirko.
RÚZ dlhodobo vyzýva k reforme daní a odvodov na Slovensku a upozorňuje, že Slovensko má jedno z najvyšších daňovo odvodových zaťažení práce v Európe. Je však nevyhnutné, aby takéto zásadné zmeny boli predmetom odbornej celospoločenskej diskusie.
Napriek tomu, že právna úprava je už v procese medzirezortného pripomienkového konania, sociálni partneri do vecnej diskusie o jej prijatí, účelovosti či možných dopadoch, opäť prizvaní neboli. „Opäť sa opakuje situácia, keď sa zásadná legislatíva prijíma za zatvorenými dverami. Považujeme za neprijateľné, aby boli sociálni partneri opäť vyňatí zo sociálneho dialógu, o to viac, že sa tak deje len niekoľko týždňov po tom, čo premiér verejne prisľúbil, že sa takáto situácia nebude opakovať,“ pokračuje viceprezident RÚZ.
Zamestnávatelia, združení v RÚZ upozorňujú, že návrh zákona prináša i množstvo ďalších rizík, ktoré je potrebné zohľadniť. Vyzývajú vládu, aby pred prijatím uvedenej novely pristúpila k odbornej diskusii so všetkými sociálnymi partnermi – požadujú predovšetkým jasný plán, ktorým chce minimalizovať riziko zvyšovania podielu čiernej práce: „RÚZ preto v tejto veci čo najskôr navrhne zvolanie mimoriadnej Hospodárskej a sociálnej rady SR,“ uzatvára Jozef Špirko.