ENG

logo

facebook

AKTUALITY

Slovensku hrozí rozvrat verejných financií

13.02.2020

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vyzývajú koaličné politické strany, aby zastavili legislatívny proces  tykajúci sa zavedenia 13. dôchodku, zdvojnásobenia detských prídavkov a zrušenia platenia diaľničných známok.  Ak by vládou schválene opatrenia prešli v NRSR naša krajina sa vydá na ťažko zvrátiteľnú grécku cestu, ktorá vyústi do rozvratu verejných financií. 

Republiková únia zamestnávateľov je dlhodobo znepokojená nesystémovým riadením verejných financií a absenciou opatrení generujúcich úspory na strane výdavkov. Zásadné zmeny vo verejných financiách, ktoré strany koalície oznámili v utorok a hneď včera schválila vláda, by však v prípade ich odobrenia Národnou radou SR mali zásadne negatívny dopad na celý systém verejných financií, následkom čoho by občanov a podnikateľov v budúcnosti čakal  dramatický nárast daní a odvodov. Zároveň z dôvodu obmedzených zdrojov by tento predvolebný a extrémne populistický balíček tiež ovplyvnil kvalitu ostatných služieb poskytovaných štátom – vrátane zdravotníctva, školstva, cestnej infraštruktúry a mnohých ďalších. 
Zamestnávatelia majú vážne výhrady i voči spôsobu prijatia takto závažných a finančne náročných opatrení, ktorý je navyše zrejme v kolízii s právnym poriadkom či dokonca Ústavou SR. Opätovne boli obídení sociálni partneri, neprebehlo medzirezortné pripomienkové konanie a ani jeden zo schválených materiálov nemá riadne a odborne vyčíslené dopady na verejné financie či podnikateľské prostredie.  
 
Zamestnávatelia preto vyzývajú vládne strany, aby zastavili legislatívny proces prijímania populistického predvolebného balíčka s odhadovaným dopadom až 0,8% HDP. 
Sú to predovšetkým zamestnanci, zamestnávatelia či bežní občania, ktorí tieto snahy o rast preferencií, či prekrytie aktuálnych politických káuz budú musieť zaplatiť.